160 Van Loon Co. (opvolgster van het Borski-kantoor), doch was na doode zijns vaders vaak sukkelend en ging veel naar Zwitserland en een winter naar Italië met miss Hauser. Hij leed sterk onder zijn bewustzijn van niet mee te kunnen. Grootmama was erg getroffen door het vertrek van haar geliefde Emma naar Noorwegen, daarop kwam al in Augus tus de dood van oom Frits (Egidius), dien zij terecht zeer hoog stelde en lief had. De rouw op Duinlust werd oom David te machtig. Op 30 October 1894 ging hij 's morgens gewoon naar kantoor, doch schoot zich te 11.30 v.m. op het secreet voor den kop; allervreemdst de man han teerde nooit vuurwapens. Emil wel. Die maakte toeren met zekeren monsieur Emery in Zwitserland, die mij met Kerst mis '94 vertelde, dat oom Emil op datzelfde oogenblik te 11.30 pardoes uitzinnig werd, zonder aanleiding roepende: mon pauvre frère. Nu begrijp je waarom je moeder wel heel uit Stambul kwam". Voor deze plotselinge reis om haar moeder te troosten, laat mevrouw Burdet haar man met een baby van enkele maanden in Constantinopel achter. Die baby is thans de bewaarder van de brieven, hierboven aangehaald. Te midden van alle tragiek beleeft mevrouw Van der Vliet veel plezier van haar dochters, die gezond van lijf en leden zijn, zelfs sportief tot op hoge leeftijd. Men heeft reeds kunnen lezen, dat zij alle vier getrouwd zijn. Twee harer, mevrouw Bijleveld en mevrouw Egidius, zijn betrekkelijk jong als zij haar man ver liezen en zij hebben daardoor extra contact met haar moeder. Een derde, mevrouw Luden, komt straks als bruid voor in dit verhaal; mevrouw Burdet blijft het langst ongetrouwd en ook het langst thuis. Zij is altijd bereid met familieleden, die haar hulp nodig hebben, op reis te gaan. Mentaal komen deze zusters er beter af dan haar „arme broers". Alleen vermeldt Jan Bijleveld, dat zijn moeder op ze ventigjarige leeftijd geen testament had behoren te maken, om dat zij toen al „buiten westen" was. Ze is dan zeer ondernemend en leeft nog vier jaar. Wanneer een verpleegster haar hoedepen-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 162