166 Vliet, maar niet iedereen durft het zoo te zeggenGroot papa kwam tegen etenstijd woedend op Duinlust, het maakte grooten indruk op mij." Hiermede is Jan Bijleveld nog niet aan het eind van zijn ver haal, maar we hebben David van der Vliet nu wel als een on gegeneerd heer leren kennen en we weten ook, dat hij een lang ziekbed heeft gehad. Wanneer hij, 67 jaar oud, overlijdt, komen de kleinkinderen Bijleveld, Kitty, Jan en Frank, hun grootmoeder condoleren. Op hetzelfde ogenblik arriveert op Duinlust Cornelis David, oudere broeder van de overledene, die, uit zijn coupé stappende, alleen de woorden „treurig, treurig" kan uitbrengen. „Maar oom, hoe kunt u dat vinden?" zegt Kitty, „grootvader is einde lijk uit zijn lang lijden verlost en is gelukkig in den hemel". Opmerking van oom tegen het onthutste kind: „Wat is dat nu voor praat, wat weet jij ervan waar hij is?" De verleiding is groot, ook van deze Van der Vliet („Kees van Vaart en Duin") en zijn tak een beschrijving te geven ik ben met zijn nageslacht bevriend maar ik wil me niet te zeer verwijderen van Duinlust. Het laatste geldt ook van zijn broer Willem op Gasa Nova (Vogelenzang), van Jan, die op Els- woutshoek inwoont bij de ongetrouwde Anneco, een zuster, die alle broers de baas is. Alleen Kees heeft nakomelingen, boven dien zeer werkzame (in de „IJzerstaven" van 1751), die echter in de lijn-Van der Vliet in 1960 uitsterven. Behalve „Vaart en Duin" en „De Beek" bezit zijn tak „Oosterduin", waarmee nog eens circa 80 ha bosrijke grond (voor de statistiek) kunnen wor den toegevoegd aan de 2200 bunder van „mevrouw van Duin lust"toegevoegd ook aan het groeiend villapark, dat men thans samenvat onder de naam „Aerdenhout". Deze grond immers wordt in kavelingen verkocht. In zekere zin kan dit ook worden gezegd van het voormalig „Hartenlust", dat meer dan vijftig jaar in het bezit is van het echtpaar Borski-Sillem, oom en tante van laatstgenoemde. Dit zij vermeld voor de volledigheid, niet om er lang bij stil te staan. Interessanter is een onderzoek naar de origines van het grote Borski-bezit of, zo men wil, van het erfdeel ener „markiezin van Carabas" uit de vorige eeuw.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 168