14 Elisabeth's Gasthuis in gebruik zijn en verlaten zullen worden na voltooiing van het nieuwe gebouw voor dat Gasthuis in Schalkwijk, ruimte te reserveren voor de huisvesting van het museum. Inmiddels is ons bestuur doende om in overleg met betrok ken autoriteiten te komen tot daadwerkelijke voorbereiding der plannen. In verband daarmede staat het organiseren van een historische tentoonstelling welke in de zomer van het jaar 1972 ware te houden ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat vierhonderd jaar geleden het beleg van Haarlem plaats vond. Wij hopen dat het op die tentoonstelling geëxpo seerde een begin van de op te bouwen collectie van het museum zal kunnen worden. Lezingen en excursies 21 januari: „De geestelijke achtergrond van enige Haarlem se broederschappen van vóór de Reformatie" is de titel van de lezing, waarin de heer Mr. N. Luitse zijn visie geeft op de ont wikkeling van de broederschappen in de steden. In de oude stadskernen worden nog veel monumenten aangetroffen, welke van hun activiteit getuigen. Het is dan ook verwonderlijk dat in de leerboeken van de Nederlandse geschiedenis niet over het bestaan van geestelijke broederschappen wordt gesproken, ter wijl daarvan in de gemeente-archieven nog vele gegevens te vinden zijn. Spreker ontwikkelt een theorie om door te dringen tot de achtergronden der broederschappen, welke na de Refor matie in de zestiende eeuw afgedaan hebben. Men kan de gees telijke broederschap zien als een bezinningscentrum. Het ge zamenlijk denken wordt ook gericht op gezamenlijk doen. Ver zorging van sociale belangen der leden versterkt de onderlinge band. Naar mate het „werken naar buiten" echter de overhand krijgt, treedt verval in. Er werd dan weer een nieuwe broeder schap gevormd. Spreker licht zijn theorie aan voorbeelden toe. O.a. de in 1307 te Haarlem gestichte „Lieve Vrouwe Broeder schap" en nog andere broederschappen in Haarlem: het al oude „St. Jacobsgilde", het H. Kerstmisgilde" en de sociëteit „Trouw moet blijcken". Ver in de geschiedenis terug gaande,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 16