174 dit spel op Duinlust beoefenen op een grasbaan, de mooiste van Nederland. Ook gaat hij uit vissen en roeit op de vijvers; hij fietst en rijdt paard. Als hij geestelijk steeds meer gestoord raakt, wordt hij onder bewaking gesteld van broeders-diakonen, die in de loop der jaren '90 hun intrek nemen op Duinlust en hem op duinwande lingen nauwelijks kunnen bijhouden. Hij blijft aan tafel komen en zijn moeder zorgt ervoor, dat na haar dood het huishouden op dezelfde voet wordt voortgezet. Miss Wills, zuster van mevrouw Frank Bijleveld, staat dan aan het hoofd van de huishouding en presideert de maaltijden, aanvankelijk met veel bediening. Wanneer later, speciaal op de stal, wordt bezuinigd, laat ze zich ontvallen: ,,it is difficult to have to get along with two horses when one has been ac customed to four". Er komt dan een auto, waar Emil gaarne tochten mee maakt. Hoe harder het gaat, hoe beter. Een ge liefde Zwitserse lijfdienaar heet Ernst Eichenberger. Als er geld voor de huishouding wordt gehaald bij Hope Co. blijft Emil rustig voor de deur van Keizersgracht 579 in de auto zitten, langzamerhand een keurig heer op oudere leeftijd, die geen zinnig woord kan uitbrengen. Hij heeft een vleugel van Duinlust geheel voor zich en er komt een tijd, dat hij zijn appartement alleen verlaat om uit rijden te gaan, maar de sfeer van de buitenplaats blijft in alle opzichten gehandhaafd. De logerende nichtjes noemen miss Wills, die op deze samen leving een etiket van engelse stijl drukt: „The Duchess'Voor ons gevoel is het een lugubere vertoning, maar ik denk niet, dat iedereen het zo voelt. Een goedkope verpleging is het zeker niet, maar: „grootmama heeft het zo gewild" en daar is alles mee gezegd. Reeds in oktober 1900 maakt ze een brief klaar voor de rentmeester, die hier wordt afgedrukt: „Geachte Heer, Mijne zeer bepaalde wensch is, dat wan neer ik er niet meer zijn zal, u Rentmeester blijve van Duinlust, Elswout en van mijne verdere goederen. Mijne wensch is, dat mijn zoon Emil op Duinlust blijve wonen en Elswout en mijne overige bezittingen voor zijn deel krijge. Mag ik u de zorg daarvan in het belang van mijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 176