176 beter zal worden; deze mocht dan niet voor het feit worden gesteld, dat anderen konden beschikken over zijn erfdeel. In wezen doet mevrouw Van der Vliet meer dan zorgen voor „Miek". De bepaling met betrekking tot het vruchtge bruik heeft het grondbezit „bevroren" tot Emils dood in 1939. De erfgenamen, de vier dochters, worden bij elkaar gehouden. De grond is feitelijk onverkoopbaar geworden. Voor alles is al tijd toestemming nodig van mr. Jan Luden, curator sinds de krankzinnigheidsverklaring. Een voorbeeldig beheerder, deze autoritaire en weinig soepele bankier, die ik echter eens van een zeer menselijke kant heb leren kennen. In het Amsterdam van mijn jeugd hadden handkarren wel eens moeite met hoge bruggen. Dan stond het mannetje achter de kar te duwen en te duwen tot er omstanders waren, die een handje hielpen. Zulk een hulpbetoon heb ik door mr. J. Luden zien bewijzen. Met twee krachtige handen. Had mijn vader mij niet een zelfde voorbeeld gegeven, ik zou die dag een les hebben gekregen voor mijn leven. Er lopen nu niet veel stak kerds meer achter handkarrenmisschien lopen er nu ook geen heren van de beurs meer om ze te helpen. Maar denk u de familievergaderingen op Elswout in van 1912 tot aan de verkoop in 1950 van een groot deel der duinen, in welke vergaderingen, behalve aanvankelijk de belangen van Emil, de inzichten van vier families aan de orde komen. Bij elk verstandig voorstel is er altijd wel één stem tegen en dan gebeurt er niets. Rentmeester Vrijland heeft op dit gebied heel wat meegemaakt. Ter vergelijking diene het volgende: in 1896 heeft mevrouw Van der Vliet alléén te beslissen over het verzoek van de ge meente Haarlem, om op haar terreinen een duinwaterleiding aan te leggen. Ze doet de grond praktisch cadeau, d.w.z. ver leent een eeuwigdurende erfpacht met een jaarlijks recognitie van één gulden. In 1918 worden plannen gemaakt voor de onvolprezen Zee weg dwars door de Van der Vliet-duinen. De erven zijn lastig en laten het op onteigening door de gemeente Bloemendaal

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 178