15 meent hij meerdere gegevens ter ondersteuning van zijn hypo these over de geestelijke achtergronden der broederschappen te vinden. 11 februari: Aan de hand van lichtbeelden in kleur houdt de heer B. Haak, Hoofdconservator van het Amsterdams museum Willet Holthuizen een goed gedocumenteerde beschouwing over het schilderij van Rembrandt „Het eedverbond der Bata vieren in het Schakerbos". Dit beroemde schilderij, waarvan een fragment zich thans bevindt in het Nationaalmuseum te Stockholm, is te zien geweest op de Rembrandt-tentoonstelling, welke in het najaar van 1969 in het Rijksmuseum werd gehou den. Bij de behandeling van de grote betekenis van dit schilde rij, plaatst spreker het in het kader van de stad Amsterdam in die tijd. Het werd geschilderd in opdracht van Burgemeesters van Amsterdam voor het in 1655 ingewijde, door Jacob van Campen op de Dam gebouwde stadhuis, waarin het echter niet werd geplaatst. Voor hen die het schilderij te Amsterdam gezien hadden, werd het door de heer Haak nogmaals in boeiende herinnering gebracht, terwijl zij, die geen gelegenheid gehad hadden om de tentoonstelling te bezoeken, er alsnog mee konden kennis ma ken. 18 aprilVoor een kleine excursie in de binnenstad verzamelen de leden zich eerst vóór het Gemeente-archief in de Jansstraat, waar de Chartermeester, Dr. C. van der Haar, hen binnen nodigt en de waardige verbetering toont van de entree van het archief, mogelijk geworden door verplaatsing van de daarin oorspronkelijk gevestigde werkruimte naar een andere lokali teit. Daarna begeven de leden zich naar het Diaconaal Ver pleeghuis, Jansstraat 36, dat is gerestaureerd en uitgebreid door architect H. W. van Kempen. Zij worden daar ontvangen door de Hoofdadministrateur, de heer T. Viersen, wegens de grote toevloed der leden (ongeveer 120) in allerijl ge assisteerd door de heer A. Jansen. De oude bestuurskamers met geschilderde behangsels van J. Augustinus uit 1758 (zie jaarboek 1960, blz. 133), alsmede de twee achttiende eeuwse trappenhuizen worden algemeen bewonderd. In de goed on-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 17