181 aangenomen van zuinig beheer en wijs beleid. Het extrava gante, dat de bouw van Duinlust en de recepties in een amster- dams grachtenhuis heeft gekenmerkt, kwam van haar man. Haar zuster, mevrouw Van Loon, haar broeder Willem Borski III geven gemakkelijk geld uit; mevrouw Van der Vliet pot. Haar intelligentie is praktisch en reëel gericht. Dat blijkt ook uit enkele bewaarde brieven, meest in het engels aan haar dochter Olga geschreven. Haar handschrift is dominerendde achtergrond van de brieven is louter moederlijke bezorgdheid. Vitaliteit (op 66-jarige leeftijd) en warmte komen u in die brieven tegemoet. De bloeitijd van de Borski's twee generaties van harde zakenmensen is dan voorbij, toch staat in de derde genera tie „moeder van de hoogte" als een rots in de branding. Met de voorspoed is het gedaan niet met de financiële, lang niet maar met het menselijk geluk. Mijn verhaal maakt dat, gelooi ik, wel duidelijk. Overduidelijk ook, dat geen verslagen figuur is achtergebleven, veeleer iemand, die nog regeert na haar dood, een vrouw, die meent, dat geen mens beter dan zij kan zorgen voor een geestesziek kind. Er zullen in het jaar, waarin ik dit opschrijf, niet veel men sen meer zijn, die duidelijke herinneringen hebben aan Johan na Jacoba Borski, weduwe van David van der Vliet. Haar moge daarom in dit jaarboek een late herdenking ten deel val len^ die tevens bedoeld is als schildering van een samenleving niet ver van Haarlem, die in al haar exclusiviteit een langei bestaan heeft gehad dan menigeen zich thans kan indenken. Frans van Lennep

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 183