DE HERZIENE ONTWERPLIJST VAN BESCHERMDE MONUMENTEN IN DE GEMEENTE HAARLEM De Monumentenwet van 1961 heeft niet tot doel om de oude gebouwen in onze steden tot iedere prijs te verdedigen en te handhaven. Het is echter een bittere ervaring, dat in de loop der tijden vele gebouwen zijn afgebroken of zo ver anderd, dat het straat- en stadsbeeld er ernstig door werd aangetast, ook al omdat het nieuwe op de plaats gebouwde pand een duidelijke dissonant ten opzichte van de omgeving betekende. Dit tot verdriet van de velen, voor wie er van het oude monument juist zo'n grote charme uitgaat, die een sterke band betekent met het verleden. Vooral in onze tijd, waarin de nieuwbouwwijken door hun gelijkvormigheid nauwelijks van elkaar te onderscheiden zijn, gaat er van een bezoek aan de oude binnenstad een verfrissende bekoring uit. De monumentenwet heeft daarom de mogelijkheid ge schapen om panden, die van algemene waarde zijn wegens hun schoonheid, hun betekenis voor de wetenschap of hun volkskundige waarde, op een lijst van beschermde monu menten te plaatsen en die zodanig te beschermen, dat ze niet zonder meer kunnen worden gesloopt, veranderd of aan het gezicht onttrokken. Wie aan een dergelijk monument ver anderingen wil aanbrengen, heeft daarvoor een speciale ver gunning nodig. Tegenover deze beperking van het beschikkingsrecht van de eigenaar staat de mogelijkheid dat de overheid hem tegemoet komt in de financiering van de vaak hoge kosten, die bij het onderhoud van deze oude panden gemaakt worden. De ontwerplijst van beschermde monumenten in de ge meente Haarlem is door de gemeenteraad vastgesteld op 26 juni 1968. Omdat deze lijst alleen maar bij Monumenten zorg en op het stadhuis aanwezig is, leek het nuttig de lijst ook in het Jaarboek af te drukken, zodat iedereen in de stad

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 213