221 Er volgde een verhuring aan het distributiebureau, de lucht bescherming en winterhulp. Bij het leegkomen in 1945 blijkt er inwendig veel vernield te zijn, als gevolg van het gebruik door de luchtbescherming en winterhulp. De eertijds zo fraaie behuizing wordt daarna blijkbaar nog slechts geschikt bevon den om te dienen als jeugdhuis. Van 1946 tot 1966 wordt dit belangrijke monument op deze wijze uitgewoond. De ontrui ming vond vervolgens plaats omdat inmiddels weer overwogen was, het pand dienstbaar te maken aan het bedrijf openbare werken. Door de verhuizing van dit bedrijf naar een geheel nieuw kantoor bleef het perceel in verlaten toestand. Op een onverwacht ogenblik diende de Boerenleenbank zich aan als gegadigde. Deze instelling was blijkbaar op zoek naar een vestigingsmogelijkheid opt beste van de Oudegragt". Geluk kig kon de nieuwe eigenaar zich de niet geringe uitgave veroor loven om het in desolate staat verkerende monument van de ondergang te redden en er met het naastgelegen pand weer een schoon geheel van te maken. De officiële ingebruikneming vond plaats op 24 augustus 1970. Nadien werd de gevel nog extra verfraaid met het aanbrengen van een snijraam boven de oude voordeur. Als herinnering aan de laatste bewoners uit het eind van de achttiende eeuw, die vermoedelijk de deur- en raamomlijstingen op de beganegrond het huidige aanzien hebben gegeven, is het raam voorzien van de wapens van dit echtpaar, Johan van Hogendorp en Magdalena Testart, de dochter van eerdergenoemde Elbert Testart. Het huis heeft in de loop van de eeuwen verscheidene ver anderingen ondergaan. De wisseling in de mode van de archi tectuur heeft zich ook hier doen gelden. Hoe de toestand in eerste aanleg was blijft een gissing. Vermoedelijk bestond het perceel aanvankelijk uit twee panden, die in de eerste helft van de 17e eeuw zijn samengevoegd achter één brede gevel. Maatverschillen tussen het linker en rechter gedeelte van de gevel leiden tot deze conclusie. Opmerkelijk is ook de zeer geringe breedte van de muurdam die aansluit tegen de belen ding aan de linkerzijde. Dit doet veronderstellen dat de panden 45a en 47 een architectonische eenheid hebben gevormd. Van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 223