223 een gemeenschappelijk eigendom blijkt echter eerst sprake te zijn in 1751, toen de eigenaresse van het brede pand nummer 47 de linker belending nummer 45a kocht en ermee samen voegde. Omstreeks 1900 werden beide weer gesplitst en kwam er voor 45a een nieuw huis in de plaats. Bij de verbouwing voor de Boerenleenbank werd het afgebroken en vervangen door de huidige verschijning waarin de hoofdingang van de Bank is op genomen. Met het gevelontwerp is verwantschap nagestreefd met het pand nummer 47, hoewel 45a toch een zelfstandig element is gebleven. De samenvoeging van de panden 45a en 47 in 1751 ging met een ingrijpende verbouwing van het laatstgenoemde gepaard. De beide kamers op de beganegrond werden verenigd tot een vertrek in rococostijl en de kruiskozijnen in de voorgevel wer den vervangen door schuiframen met roeden. Ook op het eind van de vorige eeuw bestond blijkbaar behoefte aan modernise ring. De misschien in niet al te beste staat verkerende oude kap werd toen vervangen door een nieuwe met minder steile schil den; op de gootlijst verscheen een balustrade en voor de dak kapel kwam een gemetselde top in de plaats, met cementen versieringen in neo-renaissancestijl. De borstweringen van de ramen op de verdieping werden verlaagd en de roedeverdeling werd afgedankt omdat de ontwikkeling in de glasfabricage toe passing van vensterglas van veel grotere afmetingen mogelijk maakte. Bij het opmaken van het restauratieplan is gebruik gemaakt van een in het gemeentearchief aanwezige foto uit 1859. Men vindt deze gereproduceerd op blz. 7 van het boekje „Haarlem in photographieën". Het dempingswerk van de Oude Gracht was waarschijnlijk de aanleiding tot deze opname. Het pand nummer 47 staat er gedeeltelijk op afgebeeld. De raamindeling en de dakkapel zijn aan de hand van deze foto gereconstrueerd. Aldus kon de gevel zo getrouw mogelijk worden gebracht in de toestand van omstreeks 1800, toen het pand en zijn bewoners nog in goede welstand verkeerden. Tezamen met de eerder gerestaureerde percelen Gedempte Oude Gracht 41 en 43, is met de voltooiing van het kantoor van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 225