225 de Boerenleenbank een geslaagde renovatie van een belangrijk stukje straatwand bereikt. Hinderlijk in dit beeld blijft nog het gat ter plaatse van de inrit naar het achtergelegen parkeer terrein. De uitvoering van de overbouwing zal waarschijnlijk in 1971 kunnen worden gerealiseerd. De in 1959 wegens bouw valligheid gesloopte trapgevel van Gedempte Oude Gracht 45 komt dan in zijn oude vorm terug, met aan de onderzijde een in stijl aangepaste doorgang naar de parkeerplaats. Ook het op de hoek van de Zuiderstraat gelegen pand Gedempte Oude Gracht 46 kon eindelijk tot nieuw leven worden gebracht. Na de aankoop door de gemeente in 1960 werd het enkele jaren gebruikt als rijwielstalling van het gymnasium. Een betere bestemming kwam in uitzicht toen het aan de Kruisweg gevestigde restaurant van de heer Van Echteld moest worden verplaatst in verband met de sanering van het Stations plein. Eind 1965 kwam een fraai plan van de tekenplank. Het bleef echter slechts een praatstuk, want de kosten van uitvoe ring waren erg hoog. Ruim 4 jaar later deed zich de mogelijk heid voor van een beperkte restauratie ten behoeve van een in het pand te vestigen sherrybar. De gemeenteraad verleende bij besluit van 7 juli 1970 een krediet van 155.000,waarna op 6 oktober met het werk een aanvang kon worden gemaakt. De voltooiing zal in het voorjaar van 1971 tegemoet gezien kunnen worden. Aan een meer dan 250 jaar durend gebruik als pakhuis is dan een einde gekomen. De oorspronkelijke be stemming is niet bekend. Vermoedelijk was het een groot woonhuis. In het begin van de 18e eeuw hielden de Jezuïten er hun schuilkerk. Het pand maakte deel uit van een groter complex, waarvan het later is afgesplitst. Verschillende details, zoals het kruiskozijn in de voorgevel en de peervormig gesneden versiering aan de sleutelstukken van de moerbalken, wijzen op een middeleeuwse bouw. Het is waarschijnlijk dat de voorzijde bestond uit een trapgevel in gothische trant, waarvan het boven deel later is vervangen door een dakschild. Wij blijven nog even in de buurt om aandacht te schenken aan het 17e eeuwse huis Gedempte Oude Gracht 35. In het begin van het jaar is met de restauratie een aanvang gemaakt. Ook

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 227