227 van dit pand zal het tijdstip van oplevering liggen in het voor jaar van 1971. Het bestaat uit een diep voorhuis en een afzon derlijk achterhuis. Hoewel beide in hun geheel in het werk waren betrokken, moet de aandacht van de voorbijganger uiteraard beperkt blijven tot de straatzijde. De trapgevel werd weer voorzien van de ontbrekende bekroning, het metselwerk werd grondig hersteld en opnieuw gevoegd, de lelijke T-vormig ingedeelde ramen kregen een harmonische indeling met kleine ruiten en van de onderpui werd het pleisterwerk verwijderd waardoor de gevel weer van onder tot boven een eenheid is geworden. De fraaie 18e eeuwse ingangspartij is behouden ge bleven, hoewel op het aanvankelijk ingediende plan een in 17e eeuwse stijl gereconstrueerde onderbouw was aangegeven. De juistheid daarvan kon echter niet met oude prenten worden aangetoond, waardoor het prijsgeven van de huidige pui on verantwoord werd geacht. Niet steeds behoeft er sprake te zijn van restauratie om een monument een plaats in dit verslag te kunnen geven. Wie de lotgevallen van onze monumenten volgt, zal verrast zijn door het uitnodigend aanzien dat het 17e eeuwse huis Gedempte Oude Gracht 113 gekregen heeft. In enkele jaren tijdswas het tweemaal van eigenaar verwisseld. Dit werd met enige vrees geconsta teerd, want een aanvrage voor een verbouwing tot winkel zou voor deze plaats in de stad niet verwonderlijk geweest zijn. Een blindering met donkere gordijnen hield ons geruime tijd in onzekerheid. Op een bepaald ogenblik werd zichtbaar welk een metamorfose het interieur had ondergaan. Van de lelijke ouderwetse voor- en achterkamer met schuifdeurstel en ge- stucadoorde plafonds was niets meer te zien. Met veel zorg zijn de oude balken weer in het gezicht gebracht en werden ook andere onderdelen aan de sfeer van de 17e eeuw aangepast. Het is alles het werk van een jonge handelaar in antiek, de heer Van 't Hof, die zich in het pand gevestigd heeft. De fraaie in richting werkt in niet geringe mate mee aan de aangename indruk welke dit monument thans op de bezoeker heeft. Een overeenkomstige bestemming gaat het uit omstreeks 1600 daterende huis Klein Heiligland 43 tegemoet. Ook hier

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 229