229 vestigt zich een jonge antiquair. De bekende Haarlemse kunst schilder H. F. Boot leefde en schilderde in dit pand van 1921 tot zijn overlijden in 1963. Niet alleen om deze reden is het een opmerkelijk monument. Het is van meer betekenis dan enige andere 17e eeuwse woning in Haarlem, door het nog bijna ge heel in de oorspronkelijke staat zijnde voorhuis. De aanblik van het exterieur schept niet deze verwachting, want de verande ringen aan de gevel zijn ingrijpender geweest dan die van het inwendige. Bij de in 1970 aangevangen restauratie is de correc tie van de voorgevel voornamelijk beperkt gebleven tot het op de oude maat terugbrengen van de raamkozijnen op de ver dieping. Aangenomen moet worden dat de bepleistering is aan gebracht toen in de 18e eeuw de kruiskozijnen door kozijnen met schuiframen vervangen werden. Dit was een reden om het pleisterwerk te handhaven; de verwijdering ervan zou boven dien een ingrijpend herstel van het beschadigde metselwerk noodzakelijk hebben gemaakt. Reeds eerder was het de bedoeling om in dit pand een anti quariaat te vestigen. Met dat oogmerk werd het, tezamen met de belending aan de linkerzijde, in 1963 gekocht door de toen reeds hoogbejaarde mevrouw Peters. Blijkbaar overwoog zij tevens om het huis in te richten als museum ter herinnering aan Boot. Het gelukte haar evenwel niet, de huizen te ontdoen van hun bijzonder armelijke bewoning. Enkele jaren later kwamen zij opnieuw in openbare verkoping. De opbrengst was toen slechts een vierde van het bedrag dat mevrouw Peters betaald had. Gelukkig is het lot dit pand tenslotte gunstig geweest en zal het binnenkort een heel wat nettere indruk maken dan ten tijde van Boot. Deze ontwikkeling zou ook wenselijk zijn met betrekking tot het naastgelegen perceel Klein Heiligland 41, dat in uitgeholde toestand is komen te verkeren en waarvan de bestemming nog onzeker is sedert de gemeente geen vergun ning wilde verlenen voor een verbouwing tot opslagruimte voor een aannemersbedrijf. Bezig zijn met monumentenzorg moet gepaard gaan met geduld en vertrouwen. Jarenlang kan men met bekommernis opzien naar fraaie oude huizen die lijden aan een toenemend

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 231