232 tevens met een verdieping verhoogd, hetgeen de hechtheid niet heeft bevorderd. Behalve op het herstel van genoemde monumenten blijft het streven gericht op renovatie van het gehele gebied tussen het Groot- en Klein Heiligland. Om te kunnen bepalen aan welke percelen verbetering nodig zou zijn, is begonnen met een in ventarisatie. Hierbij werd de medewerking verkregen van de heer A. H. Zegeling, die de straatwanden op fraaie wijze in tekening bracht. Tevens maakte hij een aantal etsen, welke de aantrekkelijke gevarieerdheid van de oude manier van bouwen voortreffelijk uitdrukken en een waardevolle bijdrage zijn voor de historisch-topografische atlas van het gemeente-archief. Van de tekeningen zijn enkele reproducties in dit verslag opgeno men. Zij tonen onder meer de vorengenoemde panden, in de toestand vóór de restauratie. Een dubbel huisnummer is één van de kenmerken van het pand Breestraat 24-26. Achter de brede klokgevel gingen twee primitieve woningen schuil. Naar een mogelijkheid tot een grondig herstel werd uitgezien sinds de gemeente zich door aankoop in 1957 voor 3.000,over dit monument had ont fermd. Nadien vergde de procedure voor deontruiming ongeveer 6 jaren. Niet minder moeizaam verliepen de pogingen om tot restauratie te komen. Gestreefd werd naar een herstel volgens de oude bestemming, namelijk een smederij met woning. De gevelsteen met gekroonde hamer en het jaartal op een der vo luten duiden op een gebruik als smidse in 1688. Ook de archief stukken doen dit vermoeden, hoewel er in het pand geen aan wijzingenvoor gevonden zijn. Het knelpunt was ook nu weer, dat de restauratiekosten niet door de huuropbrengst konden worden gedekt. Meer kans van slagen bleek een plan tot vestiging van een wijnproeflokaal te hebben. Met deze bestemming zou het pand worden verkocht aan de wijnhandel Okhuysen. Er vond een aanbestedi ng plaats, maar de smidshamer bleef rustig inde gevel staan en van een actief in de weer zijnde timmermanshamer viel voorlopig niets te bespeuren. Eerst na inschakeling van een zusteronderneming werd de transactie mogelijk. Dertien jaar na de eerste reddingspoging konden de bouwkundige heel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 234