235 Rechthuis zou blijven domineren. Het duurde lang aleer met de uitvoering kon worden begonnen. Inmiddels was herhaalde lijk geld uitgegeven voor het aanbrengen en herstellen van om heiningen. Het gebouwtje begon er uit te zien als een patiënt die geen hoop meer op leven heeft. Blijkbaar werd het reeds voortijdig beproefd op mogelijke kwaliteiten als jeugdhonk. Bijkans alle leegstaande panden worden aan een dergelijke krachtproef onderworpen. De buik in de zijgevel van het pand Jansstraat 48 baarde al jarenlang zorgen. Lang geleden heeft de gemeente zich in het bezit van dit monument gesteld, in verband met plannen tot verbreding van de straat. De zijdelingse druk van het gewelf van de kelder heeft in de loop van de tijd een vervorming van de zijgevel tot gevolg gehad, die leidde tot een stadium van bouwvalligheid. In 1961 werd opdracht gegeven een restaura tieplan te maken doch eerst in augustus 1970 kon de operatie een aanvang nemen. Veel verder dan een begin is het echter niet gekomen. Zoals dikwijls bij restauraties het geval is, deden zich ook hier onvoorziene complicaties voor. Het werk moest voorlopig worden stilgelegd. Inmiddels was gebleken dat ach ter de achttiende eeuwse voorgevel restanten schuil gingen van een middeleeuws woonhuis. Na de verwijdering van het ge- stucadoorde plafond kwamen moer- en kinderbalken te voor schijn, die tezamen met de niet meer aanwezige muurstijlen en korbeels deel uitmaakten van een houtskeletbouw. De moerbalken zijn voorzien van peervormige gesneden sleutel stukken. De ontdekking van deze onderdelen kan als belang wekkend worden aangemerkt. Het huis is in de oude toestand duidelijk zichtbaar op een schilderij dat Berckheijde van de Jansstraat heeft gemaakt en dat een bijzonder fraai beeld geeft van deze straat omstreeks het midden van de 17e eeuw. De toren van de Bakenesserkerk bleef ook in 1970 het stads beeld met zijn vreemde omhulsel ontsieren. De ontmanteling kan het komende jaar nog niet worden verwacht. Als het zover is zal de verrassing echter groot zijn. In minder gunstige zin is er sprake van verrassingen bij de Grote- of St. Bavokerk. Aan de noodvoorzieningen en de sprinklerinstallatie moest

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 237