237 aanmerkelijk meer geld worden besteed dan waarop was ge rekend. Wel is het een geruststelling dat dit uiterst belangrijke monument nu een redelijke beveiliging heeft tegen brand en blikseminslag. De pompinstallatie kreeg een plaats in een spe ciaal voor dat doel gebouwde betonnen kelder. Deze bevindt zich onder de bestrating van de Grote Markt, in de nabijheid van de Vishal. Voordien waren de pompen ondergebracht in de kelder van de Vleeshal. Wie zich tot voor kort in die buurt ophield en zijn blik omhoog liet gaan langs de westgevel van de Grote Kerk, kon zich verbazen over de voortdurende aan wezigheid van steigerwerken bij de westtorentjes. Vier jaar geleden kwamen er door een storm enkele stukken lood naar beneden. Al spoedig werden er hangsteigertjes aangebracht om de reparatie mogelijk te maken. Toen daar eindelijk geld voor beschikbaar leek te zijn werden zij wegens onbetrouwbaarheid afgekeurd en moesten worden vervangen door steigers die van de grond af dienden te worden opgetrokken. Blijkbaar was er daarna voor de reparatie zelf geen geld meer over. De kerk voogdij werd door geldgebrek ook reeds genoodzaakt, de voor bereidingen voor de in 1973 aan te vangen totale restauratie stop te zetten. De asfaltleien, als tijdelijke voorziening aange bracht op de lage daken, zullen dientengevolge het gebouw vermoedelijk nog vele jaren detoneren. De Grote Kerk is niet het enige kerkgebouw dat voor een grondige beurt in aanmerking komt. Kortgeleden presenteer den zich ook de Nieuwe Kerk, de Kathedraal aan de Leidsevaart en de Hervormde Kerk in Spaarndam. De zorgen stapelen zich op, omdat het Rijk voorlopig voor deze werken geen geld beschik baar heeft. Reeds eerder aan bod was de Lutherse Kerk aan de Witte Herenstraat, waarvan het herstel van de bekapping zo goed als gereed kwam, hoewel ook daaraan vele jaren van ge duldig afwachten vooraf moesten gaan. Vertrokken met onbekende bestemming is het monumentje Antoniestraat 71, dat reeds lang was afgezakt tot de status van onbewoonbaar verklaarde woning. Daar de herstelkosten niet in overeenstemming waren met de waarde, werd een sloop vergunning verleend. De eigenaar zegde toe, er een uitbreiding

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 239