TIJDGENOTEN OVER HAARLEM II. Een onbekende auteur1861. Nadat wij in de vorige aflevering van deze serie de indrukken van de 17e eeuwse Engelsman Brereton betreffende zijn bezoek aan Haarlem hebben weergegeven, komt dit maal een Nederlander, wellicht zelfs een Haarlemmer, aan het woord. Ook de periode is anderswij gaan van 1634 naar 1861 en, typerend voor de romantische interesse van die tijd, wordt niet de stad zelf, maar het landschap rond de stad beschreven. In 1861 verscheen, ter gelegenheid van de in dat jaar te Haarlem gehouden Algemeene Nationale Tentoonstelling van Nijverheid, een serie van elf nummers van het Tentoonstelling-NieuwsHet was een uitgave van J. J. Weeveringh te Haarlem, de kosten bedroegen 25 cents „per nommeren de inhoud bestond uit beschouwingen over de tentoonstelling, plattegronden en afbeeldingen van de gebouwen het voornaamste tentoonstellingscomplex was het huidige stadhuis naamlijsten van juryleden en dergelijke. Voor de bezoekers die van buiten Haarlem kwamen, waren er enkele artikelen opgenomen over de voornaamste bezienswaardigheden van onze stad, een wandeling rond de Grote Markt en „Een toertje door Haarlems fuidelijken omtrek Het is dit laatste Toertjedat, hier en daar bekort en ontdaan van ook elders te vinden historische uitwijdingen, nu als tweede aflevering van de serie Tijdgenoten over Haarlemverschijnt. In de eerste plaats vanwege de vele aardige bijzonderheden die het verschaft over het beschreven gebiedthans Haarlem zuid, Heemstede, Bennebroek, De Glip, Vogelenzang en Aerdenhout. Het was de tijd vóór de annexaties, toen men zich nog afvroeg of men de Haarlemmer hout niet eigenlijk Heemsteedse Hout moest noemen, de tijd waarin de Kleine Houtpoort nog niet gesloopt was, waarin het paviljoen Welge legen nog een museum in plaats van het provinciaal bestuur huisvestte, waarin de Haarlemmermeer nog slechts enkele jaren droog was en men „om defensie redenengeen brug over de Ringvaart bij Heemstede had gebouwd, een tijd tenslotte waarin de duinwaterleiding nog een be zienswaardige nieuwigheid was. Na lezing zal men beseffen hoe veel er de laatste eeuw in het hier beschreven landschap is veranderd. Ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 243