244 meerdere, Neurenburger- en oudijzer-waren, den wandelaar die maar weinig in de zondagstemming valt, wel eens noopt om deze, zoo overschoone zijde van de stad te mijden). Er staan nu, mijnheer, drie wegen vóór ons open: regts de wagen-of heirweg, Haarlems fraaye faubourg, van voren over het Hazepadersveld op den Hout, van achteren over de oude Leydsche trekvaart op de hooge duinen uitziende. Langs dien wagenweg komen we straks terug. Links kunnen we over de Baan een snoer van lieve buitentjes en optrekjes, van welk er nooit één leeg staat den Kleinen Houtweg bereiken, die uit eene aaneenschakeling, eerst van deftige, groote heeren huizen met heerlijke tuinen, voorts van prachtige buiten plaatsen bestaat, welke meest alle aan het lieflijke Zuider- Spaarne uitkomen. Een verrukkelijke weg, die Kleine Hout weg! maar wij kunnen niet alle wegen tegelijk uit; en daarom houden we het juiste midden: de sierlijke, statige Dreef, die ons langs den kortsten weg naar het doel van ons uitstapje Heemstede en Bennebroek voert. „Dat schoone, in Italiaanschen stijl gebouwde paleis kan niet anders dan het Paveljoen Welgelegen zijn!" Juist; Op de achterzijde van deze tekening staat het volgende gedicht op het slopen van deze poort in 1873, getekend J.W. Het Haarlemsch vaderlijk bestuur Kreeg op een dag een vieze kuur „De Kleine Houtpoort moest gesloopt Nog had men maar vergeefs gehoopt Dat dees' herinnering aan een bangen tijd Van 9s sloopers klaauwen werd bevrijd Maarlacijniets kon baten! Ztlfc d' oudheids bond had mooi te praten Of rekwestreeren om behoud! Het vaderlijk bestuur bleef koud Doch stichttede dit had ik haast vergeten) in plaats van dit eerwaard gebouw twee huisjens als exceteraü Ook het volgende citaat komt op de achterzijde van deze tekening voor: ,jt was Haarlemsch heldengeest die U het aanschijn gaf Maar Haarlems muggenziel breekt dien gedenksteen af Asmodee, 1 mei 1873 Het in dit reisverslag aangehaalde vertoog" van Hofdijk en Alberdingk Thijm heeft dus niet mogen baten, al zou het nog tot 1873 duren eer de fraaie poort werd afgebroken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 246