27 zaak door en door. De eerste regel van dat rapport heeft hij niet meer op papier gezet, 's Avonds werd hij in de huiselijke kring verrast door de dood. Ik herinner aan dat incident, omdat het voor Van Willige even tragisch als typerend was. Tragisch omdat de dood hem in zijn rusteloosheid trof, typerend omdat hij rusteloos bleef tot in de dood. Daarmee is feitelijk het leven van Van Willige volledig getekend en beschreven. Hij heeft zijn zin gekregen. Hij is zoals dat heet in het harnas gestorven. Van Willige werd 12 september 1906 in 's-Gravenhage geboren. Van nature al goedmoedig van aard nam hij in de jaren twintig bovendien zijn bonhommie mee naar Haarlem, die hem talrijke vrienden zou bezorgen. In 1928 werd hij lid van de redactiestaf van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Zijn activiteit richtte zich vooral op stad en streek. Hij had van nature het talent, gemakkelijk contacten te leggen en zich aan te passen aan alle mogelijke en onmogelijke situaties. Bovendien beschikte hij over een vlotte en uitstekende pen, waarmee hij als niet geboren en getogen Haarlemmer het wel en wee van zijn stad objectief kon beschrijven. Van Willige behoorde tot het nu uitstervende slag journa listen, die zich in alle facetten van het maatschappelijk leven kunnen verdiepen en erover kunnen schrijven. Geen specialist dus. Hij schreef al dan niet becommentariërend met even grote deskundigheid over gemeentelijke zaken als over toneel. Zijn kritieken en commentaren waren altijd duidelijk, hij hield niet graag een slag om de arm. Ze waren ook mense lijk, kwetsen wilde hij in geen geval. Geen wonder, dat hij algemeen werd gewaardeerd en dat men hem in velerlei commissies betrok. Zijn adviezen waren integer. Zijn oordeel was eerlijk. Het verbaasde daarom niemand, dat juist hij aangezocht werd om in 1954 de heer Van Gink op te volgen als directeur van Haarlems Bloei. Slechts weinigen als hij kende zijn stad en streek zo goed. Hij was bovendien een inventief man, van wie Haarlems Bloei veel had te verwachten. Zijn grootste vondst is wel geweest de creatie van de Haarlemse Bloemen-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 29