30 bezorgd af: hoe krijgt hij het voor elkaar? Maar Tollenaar versaagde niet. Hij behield steeds een bijna jongens-achtige blijmoedigheid, welke hem een grote steun geweest moet zijn bij zijn artistieke ondernemingen en hem in de omgang met anderen zo sympathiek maakten. Hij werkte graag met steenachtige materialen. Mozaieken in baksteen, op een veertig meter lange muur van de Bakke rijen van Vermaat (1964) en op een muurvlak van de St. Petrus L.T.S. aan de Berlagelaan (1965), getuigen daarvan. Ook kleinere werken werden door hem met liefde en zorg tot stand gebracht, zoals wandversieringen in de St. Lucia- school en in de voormalige H.B.S. voor meisjes in de Tempe lierstraat. Ik geloof dat het niet overdreven is te stellen dat Tollenaar in de genoemde werken een eigen stijl ontwikkelde. Bij de uit voering wist hij vaklieden te stimuleren. Ook zijn leerlingen van de Kennemer Streekschool voor kleuterleidsters hebben hem vaak bijgestaan. Het enthousiasme, dat de meisjes daar bij toonden, gaf duidelijk blijk van een andere zijde van de kunstenaar Tollenaar; zijn gave om zijn leerlingen te in spireren en haar belangstelling te richten op de creatieve mogelijkheden in het leven, zo belangrijk voor kleuterleidsters, die nog zeer jonge kinderen in hun eerste ontwikkeling bege leiden. Het was een genot om een blik te werpen in zijn klasse en te zien, wat hij met zijn leerlingen wist te bereiken. Zijn persoonlijke gaven heeft Levinus Tollenaar ook in dienst gesteld van zijn collega artiesten. Hij was een van de mede-oprichters van de Haarlemse Kunstenaars-ver eniging „De Groep". Met andere leden daarvan heeft hij zich o.m. beijverd voor het openstellen als tentoonstellings-ruimte van de Vishal. Zijn contacten met zijn medemens waren intensief en getuigden van sterk medeleven. In tal van com missies en jury's heeft hij zitting gehad. Ruim twintig jaar (vanaf 1946) is Tollenaar van de Nieuwe Haarlemse Courant De Tijd recensent voor beeldende kunst geweest. Zijn kritieken waren steeds opbouwend en gewetens vol geschreven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 32