31 Zoals blijkt uit eigen aantekeningen over zijn leven, was Tollenaar geboortig uit een groot arbeiders gezin. Van jongs af aan heeft hij hard moeten werken. In 1937 wist hij het eind diploma H.B.S. te verwerven. De middelen ontbraken voor verdere studie echter. Aanpakkend wat hij aan werk kon krijgen, o.a. in winkel-reclame en bij een productie atelier voor gipsbeelden en glas in lood (atelier van Frans Balen- dong) leerde hij technieken beheersen en zich verder artistiek te bekwamen. Herman Moerkerk, de bekende illustrator van het voor malige weekblad, „Katholieke Illustratie" was hem een artistieke steun. De kunsthandelaar Piet Leffelaar hielp hem om in de openbaarheid te treden. Zo ontwikkelde hij zich tot onafhankelijk kunstenaar met veelzijdige ontplooiing in ver schillende technieken. Uit zijn korte aantekeningen over zijn gezin (hij was in 1942 gehuwd) en over de opleiding van zijn vijf kinderen, kan men opmaken dat ook deze zijde van het leven voor Tollenaar veel heeft betekend. Niets leek voor deze opgewekte en ondernemende mens te veel. Toch bleek de voortdurende inspanning aan vacantie kwam hij niet toe te groot. Zijn plotseling heengaan kwam als een harde slag voor zijn vrouw en kinderen. Moge het enige troost voor hen zijn dat hij in het Haarlemse maat schappelijke en kunst-leven een erevolle plaats heeft inge nomen en veler waardering en vriendschap genoot. Hopelijk zullen zijn werken die hier niet alle genoemd konden worden in lengte van jaren blijven getuigen van deze zowel in menselijk als in artistiek opzicht begaafde persoonlijkheid. H. A. Breuning

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 33