36 met alle moeilijkheden in oorlogstijd voortkomend uit het contact met gehate bezetters, die hem in mei 1943 ontsloegen en hem noopten onder te duiken. Maar bij de bevrijding van Olst op 13 april 1945 was hij weer aanwezig in zijn gemeente. Op 16 augustus 1945 trouwde hij met Mejuffrouw L. C. A. L. Mundt, die hij in zijn onderduiktijd had leren kennen. Uit hun huwelijk is één zoon geboren. Op 15 februari 1950 werd hij benoemd tot burgemeester van Heemstede en hier vierde hij onder zeer grote belang stelling in 1961 zijn zilveren ambtsjubileum. Hij hield van zijn ambt, dat met de jaren niet gemakkelijker werd, omdat een burgemeester, levend in ,,een glazen huis", veel critiek moet verdragen, die lang niet altijd gefundeerd is of soms wordt uitgesproken door mensen, die de zaken niet kun nen overzien. Een moeilijk ambt, dat onafhankelijkheid vraagt in gebonden situaties, maar ook een mooi ambt, omdat het de drager gelegenheid geeft er iets goeds van te maken. Wat heeft van Rappard van zijn ambt gemaakt? Allereerst was hij dienaar van zijn Koningin, die hem dit ambt had toevertrouwd en dit voerde hem tot erkenning van het hoge gezag, dat hij hoog hield niet om het gezag zelf en zeker niet om zelf gezaghebber te zijn, maar omdat hij over tuigd was, dat een maatschappij, die niet innerlijk een gezag aanvaardt, te gronde moet gaan. Hij was onafhankelijk. Om burgemeester voor alle burgers te kunnen zijn meende hij politiek vrij te moeten staan van elke partij binding. Onafhankelijk, ook in zijn oordeel en be oordeling van situaties. Dit leidde wel eens tot een eenzijdig en door anderen niet gewaardeerd oordeel, of tot een beslis sing, die emotioneel genomen wellicht niet voldoende doordacht was. Maar deze in wezen vrije mens was ook in staat ongelijk te erkennen en goed te maken, waar hij onge wild gekwetst had. Onkreukbaar. Nimmer maakt hij misbruik van zijn positie of van de mogelijkheden, die zijn werk hem zou kunnen geven. Hij weigerde elke gunst, ook de goedbedoelde, want hij mocht nimmer daardoor gebonden zijn.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 38