39 kijkers, fototoestellen en wat dies meer zij, maar hij kon alles nog maken ook. Veertig jaar voordat ooit iemand eraan had gedacht, had Dirk al een, wat men tegenwoordig „zoom- kijker" zou noemen, geconstrueerd. Een kijker waarvan je naar believen de vergroting kon veranderen van 6 X tot 40 X Dirk had patent op metalen tochtstrip, zodra het patent verlopen was heeft iemand daar heel veel geld mee verdiend, maar niet Dirk. Dirk maakte voor zijn vrouwelijke kennissen prachtige toestellen om wol mee op te winden of af te winden als je aan breien deed. Dirk maakte de prachtigste instru mentjes om papier te snijden voor de vakman. Dirk was de meest genereuze gever van alle verzamelaars die ik ooit gekend heb. Want verzamelen is een enigszins gesublimeerde vorm van schraapzucht en gierigheid, en gie righeid is de voedingsbodem van bijna alle slechte menselijke eigenschappen. Maar zelfs het verzamelen van Dirk had een goede oorsprong. Wat Dirk deed bij het verzamelen van prenten was niet het optasten van waardevolle stukken of het verkrijgen van uitzonderlijk bezit, het was een vorm van bewondering voor het werk van anderen, bij een volkomen afwezigheid van jalousie de métier. De trouwhartigheid waarmee Dirk tegen mij kon zeggen als hij weer een stuk voor zijn verzameling had veroverd van een nog levend collega: „Ik zei tegen hem, ik wou dat ik het gemaakt had, meer kan ik niet zeggen". Voor de mensen die hem wilden volgen in het doolhof van zijn verworven kennis op graphisch gebied, was Harting al even vrijgevig voor collegae, of belangstellende leken of voor de kunsthistorici die hem allemaal om raad vroegen. Geen handigheidje of truc de cuisine van de graphicus of Dirk wist hoe die was toegepast, door wie en waar. Tallozen in het vak en menigeen daarbuiten heeft hij gelukkig gemaakt met het geven van goede raad, met het maken van superlatieve af drukken van hun werk of met voorzichtig gegeven artistieke adviezen. Niet dat hij daar altijd de dank voor kreeg die hem toe kwam, integendeel, een bepaald soort collega vindt dat men-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 41