47 Leeszalen opgericht. Het was kenmerkend voor De Wit dat hij in deze tijd zijn theologische studie afbrak om zich geheel te wijden aan het bibliotheekwerk. Hij was ten volle gegrepen door de sociale problemen, zoals deze zich ten tijde van de opkomst van het socialisme voor deden. Daarbij interesseerde hij zich diepgaand voor alle levensproblemen, niet alleen voor de maatschappelijke en politieke, maar ook voor alle problemen die niet met de ratio op te lossen zijn, voor de bovenzinlijke en voor de zintuige- lijke. Zijn belangstelling voerde hem tot grondige bestudering van het boek en hij had er behoefte aan de boeken waar hij zelf zoveel rijkdom uit putte voor iedereen toegankelijk te maken. Zijn liefde voor het boek was groot, haast heilig. Daarbij kwam zijn warme belangstelling voor alles wat de mens bewoog. Tot zijn laatste dagen heeft hij deze levensin stelling behouden. In de moeilijke jaren na de Eerste wereldoorlog kon hij na intensieve voorbereiding zijn plan uitvoeren tot oprichting van een O.L.B. te Laren-Blaricum. Hij bracht de bibliotheek in deze typische kunstenaarsplaatsen waar armoede en rijk dom gelijkelijk vertegenwoordigd waren tot grote bloei. Haast vanzelfsprekend ijverde De Wit ook voor versprei ding van kennis door middel van het gesproken woord. Hij behoorde er dan ook tot de oprichters van de Volksuniversi teit waarvan het secretariaat aan de O.L.B. was verbonden. Het was duidelijk dat De Wit voor zijn grote werkkracht een omvangrijker taak zocht nadat hij te Laren al zijn vin dingrijkheid en organisatietalent had ontplooid. In 1934 werd hij benoemd te Haarlem. De Stadsbibliotheek was in 1922 tevens Openbare Leeszaal geworden en hierdoor voor ieder een toegankelijk. Tijdens zijn directeursschap heeft hij vele bibliotheektech nische vernieuwingen ingevoerd en voor het omvangrijke bezit een systematische indeling samengesteld van eigen vinding die nog steeds in gebruik is. Met wijs beleid heeft hij de Stadsbibliotheek de moeilijke oorlogsjaren doorgeloodst. In 1942 kon zelfs een nieuwe af-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 49