78 zowel voor het bewaren als voor het tentoonstellen van haar bezittingen. Vanaf de opening, op 13 april 1949, heeft de stichting (aan vankelijk onder voorzitterschap van dr. L. M. van Dis een goed gebruik van die mogelijkheid gemaakt. De schilderijen en tekeningen werden vele malen in verschillende combina ties geexposeerd, vaak ook samen met werk van Van Looy's tijdgenoten, waarbij de waardevolle ideeën en adviezen van de heer Baard altijd dankbaar werden opgevolgd. Er zijn tal van lezingen over Van Looy's betekenis als schilder en schrijver ge ouden en stukken uit de collectie werden dikwijls tijdelijk in bruikleen afgestaan voor tentoonstellingen elders. De docu menten en brieven werden herhaaldelijk door deskundigen en studerenden geraadpleegd voor kunsthistorisch onderzoek waarbij nooit tevergeefs een beroep werd gedaan op de kennis van zaken en de hulpvaardigheid van Van Looy's voormalige beschermehngen, de heren Scheffers en Jansen. De zalen weiden ook veel gebruikt voor exposities van andere kunste naar^ en kunstenaarsgroepen („Kunst zij ons doel", „De brug e.a). In de loop der jaren kon de collectie van de stich ting, zowel op schilderkunstig als op literair gebied, door schenkingen, bruiklenen en aankopen nog aanzienlijk worden uitgebreid. Maar m juni 1966 dook tot onze verbazing in de pers het encht op, dat het gemeentebestuur van plan was het Huis Van Looy te verkopen en zelfs al met onze stichting in overleg zou zijn getreden omtrent liquidatie van de inboedel. Dat laatste was m elk geval pertinent onjuist want er was nog geen enkel overleg geweest; wij wisten zelfs van niets en sloegen danook geen geloof aan het persbericht. Maar achteraf bleek de eerste helft daarvan toch wèl juist te zijn geweest, want vier maanden later, in november 1966, vermeldde de memorie van antwoord bij de gemeentebegroting dat het inderdaad in de bedoeling van B. en W. lag, het Huis Van Looy als kunst instelling op te heffen, nog altijd zonder dat dit aan de stich ting was meegedeeld. Maar gelukkig is een memorie van ant woord een openbaar stuk waarvan iedereen kennis kan nemen,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 80