EX-KONING GUSTAAF IV VAN ZWEDEN ALIAS KOLONEL GUSTAFSSON IN NEDERLAND 1827-1833* Op 9 maart 1809 werd de Zweedse koning Gustaaf IV Adolf ge dwongen afstand te doen van de troon die hij in 1792 als veer tienjarige jongeling had beklommen. Napoleons hegemonie in Europa had ertoe geleid, dat ook Gustaaf als zovele anderen op een gegeven ogenblik voor de keuze was geplaatst te buigen of te barsten. Een man van principes zijnde had hij zonder aarzelen voor het laatste gekozen. In concrete wil dat zeggen, dat hij in 1807 weigerde het voorbeeld van tsaar Alexander te volgen zich te verzoenen met de verafschuwde usurpator. Onvoldoende ge steund door de Britten verspeelde hij vervolgens Finland aan de Russen, nadat al eerder Zweeds-Pommeren door de Fransen was bezet. Niet geheel ten onrechte zag men in 's konings gebrek aan plooibaarheid, in zijn koppig vasthouden aan eigen ideeën de oorzaak van zoveel ongeluk voor het land. Een militaire coup maakte een einde aan zijn regering. Van maart tot december 1809 werd de koning gevangen gehou den op het slot Gripsholm. Vervolgens werd hij met vrouw en kinderen uit het land verbannen. De familie begaf zich naar Baden, het land waaruit Gustaafs echtgenote koningin Frederike afkomstig was. Haar vader de keurvorst en haar broer maakten echter deel uit van Napoleons coterie. Het wekt dan ook geen verbazing, dat we Gustaaf spoedig verder zien reizen richting Basel. De officiële scheiding tussen hem en zijn vrouw liet niet lang meer op zich wachten. In de volgende jaren was Basel Gustaafs pied-a-terre. Hij ver kreeg er het burgerrecht en hij bezat er een huis. De ex-koning bleek echter verre van honkvast. Vooral in het begin maakte hij lange reizen: in 1810 naar Berlijn, Koerland en Lijfland, in 1811 naar Engeland en Helgoland. In 1814 moet hij geprobeerd heb- 102 De in dit artikel gebruikte verwijzingen voor de vertaling staan tussen haakjes, de noten zijn met een klein cijfer zonder haakjes vermeld.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 104