gaan doen, hij verzocht om een „surveillance secrète" (l).4 Enige weken later ontving Verstolk van Soelen van de Neder landse zaakgelastigde in Karlsruhe Heldewier een soortgelijke brief. Ook Heldewier had bezoek ontvangen van De Polier Ver- nand. Deze had hem verteld, dat prins Gustaaf erg ingenomen was met het voornemen van zijn vader om zich in de Nederlan den te gaan vestigen. Daarmee zou een einde komen aan diens zwervend leven. De prins wilde voor zijn vader een landgoed in de Nederlanden kopen, „une retraite pour y passer les jours dans la tranquillité et oü il put trouver soit dans la chasse soit dans des travaux agricoles une distraction aux pensées qui l'assiègent" (2). Aangezien echter de vader uit handen van zijn zoon nooit iets accepteerde, kwam de prins met het voorstel dat koning Willem I zogenaamd een dergelijk aanbod zou doen, „en ac cordant au roi Gustave IV un asyle dans ses états, daignant lui offrir comme de lui et comme a un frère victime des vicissitudes des choses humaines un retraite convenable" (3). De prins her haalde voorts het verzoek inlichtingen over zijn vader te mogen ontvangen, over zijn verblijfplaats, zijn gezondheid e.d.5 Reeds terstond na ontvangst van de brief uit Wenen had minister Verstolk het verzoek van prins Gustaaf om een „surveillance secrète" aan zijn ambtgenoot van justitie Van Maanen overge bracht.6 Dit was niet tot dovemansoren gezegd, want zoiets was een kolfje naar diens hand. Het duurde dan ook niet lang of Van Maanen had Gustafsson te pakken. De gouverneur van de provincie Luik graaf Liedekerke wist mee te delen, dat Gustafsson al ongeveer een maand te Spa logeerde in hotel Pays Bas. Zo juist had hij voor drie weken volledig pen sion een rekening van fl. 67 betaald. Als tafeldrank gebruikte de kolonel slechts bier of water maar 's morgens dronk hij wel zes a zeven glaasjes brandewijn of jenever, terwijl hij 's avonds een soort rumgroc nuttigde, „une boisson avec l'eau chaude et de l'arack ou du rhum, après l'usage de laquelle ses conversations manquent habituellement d'ensemble et de suite"(4). Hij had het plan gehad een huisje te huren om daar samen te gaan wonen met een meisje van niet onbesproken gedrag. Ten gevolge van een misverstand tussen Gustafsson en de verhuurder was het plan 106

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 108