que elle ne s'attache a des projects homicides plus étendus contre toute la maison de Wasa" (9).9 De prins wilde graag weten of de Griek inderdaad gearresteerd was en hoe dat was gebeurd. He laas kon de Nederlandse regering hem niet veel naders over het incident melden. De gouverneur van Luik liet navraag doen maar alles wat zijn zegsman had mee te delen kwam uit de mond van kolonel Gustafsson zelf. De bij hem in dienst zijnde Griek had een keer twee zakjes gif uit zijn zak laten vallen, waarop Gustafs son erg geschrokken was. Meer was er eigenlijk niet gebeurd. Naderhand in Spa had Gustafsson de hem voorgezette koffie eerst door het hotelpersoneel laten proeven. Van een bewijsbare poging tot moord was volgens de gouverneur geen sprake en bovendien had het incident zich vermoedelijk buiten het Neder landse grondgebied voorgedaan.10 Gustafsson was dus uit Spa naar Aken vertrokken. Vandaar was hij verder gereisd over Kleef naar Nijmegen, waar hij de 24e no vember z'n intrek nam in het logement „De Rotterdamsche Wagen". De volgende dag reisde hij verder richting Den Haag. Zijn op 29 september te Leipzig afgegeven paspoort gaf Den Haag op als plaats van bestemming.11 De 26e november in de diligence van Wageningen naar Utrecht had Gustafsson een ontmoeting met de doopsgezinde predikant te Zutfen dominee Loosjes Overbeek. De kolonel droeg een geel jasje en had een haveloze, smerige zwarte mantel om. Hij sprak Frans en Duits en roemde Nederland en Zijne Majesteit de koning. Vóór enige jaren was hij ook al in Nederland op bezoek geweest maar hij had toen wegens geldgebrek spoedig weer moe ten vertrekken. Dit maal was hij voornemens wat langer te blij ven. Het gesprek kwam ook op de Griekse vrijheidsoorlog en Gustafsson „deed genoegzaam blijken dat hij wenste dat de Grieken werden vrij verklaard". De kolonel informeerde voorts naar de sterkte van de Nederlandse zeemacht en vroeg naar enige Nederlandse families die indertijd in Zweden hadden ge woond. Overigens was hij niet erg spraakzaam maar van tijd tot tijd zeer stil en „afgetrokken".12 In Utrecht logeerde Gustafsson bij de logementhouder Vermeu len op het Vreeburg, 's Avonds bezocht hij de schouwburg waar 110

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 112