tre hij werd herkend door de heer Van Westreenen van Themaat die de van 1802 tot 1805 als diplomaat in Stockholm werkzaam was Ie- geweest.13 iet Op 27 november arriveerde Gustafsson in Den Haag. Hier lo- tar geerde hij in de „Maréchal de Turenne" aan de Kalvermarkt. Bij an de politie verklaarde hij naar Nederland gekomen te zijn voor acj particuliere belangen en connecties te hebben met het bankiers- fs- huis Scheurleer. Hij wordt beschreven als tamelijk lang van pos- rd. tuur, rosachtig haar en knevels en gekleed in een geelachtig jas- fie je.14 ire De 29e november dook Gustafsson in Rotterdam op waar hij de en nacht doorbracht in het Oude Badhotel. Tot tweemaal toe be er- zocht hij hier de Engelse consul, de tweede keer duurde het ge sprek zelfs drie kwartier. Verder wandelde hij wat door de stad ras en langs de havens.15 De dag daarop vertrok hij naar Delft, ïo- Over de bedoeling van zijn visites bij de Engelse consul tastten ;he de autoriteiten aanvankelijk in het duister. Eerder dan zij was de ag. Zweedse gezant in Den Haag D'Ohsson hierachter gekomen. Van >en zijn Britse collega had D'Ohsson namelijk vernomen, dat Gustafs son op 10 december uit Haarlem aan de Engelse consul in Rot- cht terdam een brief had gestuurd met het verzoek om een paspoort t te voor het eiland Helgoland, „oü il désirait fixer sa résidence a eel cause de l'isolement oil il y pourrait vivre et de l'agrément du rak voisinage de la mer"(10).16 de Na zijn vertrek uit Rotterdam op 30 november richting Delft iek waren de autoriteiten gedurende een paar weken Gustafssons oe- spoor geheel bijster. Voordat ze goed en wel wisten wat hij hier lij- verder nog had uitgevoerd, had hij het land alweer verlaten. De en procureur-generaal bij het Hooggerechtshof Philipse wist 20 en de 21 december te melden, dat hij van betrouwbare zijde had ver- >rts nomen dat Gustafsson Leiden en Haarlem had bezocht. Vanuit aar die laatste stad was hij vervolgens weer over Leiden naar Utrecht ge- gereisd en vandaar op 17 december te Nijmegen gearriveerd. De tot volgende dag had hij het land verlaten om zich te begeven naar Aken.17. Ook in de s'Gravenhaagsche Courant van 21 december eu- stond te lezen, dat Gustafsson enige tijd te Haarlem had vertoefd aar en vandaar vertrokken was naar Leiden. De koning liet bij het 111

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 113