JAARVERSLAG 1971 Enige belangrijke ontwikkelingen in Haarlem. Medio 1971 is bij beschikking van de Minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk, op grond van de Monumenten wet, Spaarndam tot beschermd dorpsgezicht verklaard. Dit bete kent dat in overeenstemming met deze beslissing een bestem mingsplan en voorschriften voor bebouwing en entourage - e.e.a. ter goedkeuring door genoemde Minister - gemaakt moeten wor den. Hiermede is derhalve de basis gelegd voor het behoud van de cultuur-historische waarde van dit unieke vissersdorp, dat op 21 april 1927 bij de Gemeente Haarlem gevoegd werd. Het is verheugend dat het hoofdgebouw aan de Gasthuisvest, dat door het St. Elisabeth's Gasthuis is verlaten, niet zal worden af gebroken. Zoals dezerzijds indertijd werd gesuggereerd, heeft men voor een te zijner tijd in dee omgeving te stichten parkeer garage het oog laten vallen op het terrein aan het Klein Heilig land van het belastingkantoor, dat mogelijk vrij zal komen, zodra een voor deze rijksdienst in Schalkwijk nieuw te stichten gebouw gereed zal zijn. Met belangstelling blijven wij volgen wat er ver der met het gebouwen-complex, dat door het Gasthuis verlaten is, gaat gebeuren. Het is een goede zaak dat de bewoners van de Heilige-landen, die groot belang hebben bij de uiteindelijke be stemmingen van het complex, inspraak verkrijgen. De Stichting Diogenes laat inmiddels nagaan of en hoe de huisjes met karakte ristieke trapgevels tegenover het Frans Halsmuseum weer voor bewoning c.q. voor kleine kunst/handwerk bedrijfjes geschikt gemaakt kunnen worden. Wij wensen het Gemeentebestuur van harte toe dat het nuttige culturele bestemmingen aan het complex zal weten te geven en een gave stedebouwkundige oplossing in groter verband met de omgeving zal kunnen bereiken. Hiermede en door het streven om de binnenstad ook voor bewoning weer aantrekkelijk te maken - waarvoor de Stichting Diogenes zich zo lofwaardig inspant - wordt het grote belang om de mooie kern van onze stad levend te houden en daarmede te behouden, ten zeerste gediend. 9

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 11