:n de bedoeling via Nijmegen en Kleef naar Aken te vertrekken.59 ie Ruim een jaar vertoefde hij buitenslands, vermoedelijk te Leipzig ils en te Aken. as Eind juni 1831 moet Gustafsson weer in Haarlem zijn gearri- jn veerd. Aangezien bij de politieautoriteiten nu het laatste restje e- belangstelling voor Gustafsson was verdwenen, werd door hen ie geen melding meer gemaakt van plaats en tijd van aankomst of r- van de verblijfplaats van de kolonel. De enige aanduiding van zijn n- tijd van aankomst vinden we in een brief van hem aan de heer et Mallinkrodt te Aken, d.d. 5 juli 1832, waarin hij schrijft op dat h- moment ruim een jaar in Haarlem te wonen.60 in Het is zeer aannemelijk, dat Gustafsson de rest van zijn levens- m dagen in Haarlem gesleten zou hebben, een plaats die hem toch blijkbaar zeer aantrok, als niet een volstrekt onbenullig incident 's- in april 1832 voorgevallen voor hem aanleiding was geworden :r- om stad en land de rug toe te keren. Gustafsson heeft zelf het o- incident beschreven in een brief aan de advocaat Willekes van is- 26 mei 1832.61 Op de avond van zondag 1 april 1832 te ongeveer ris 7 uur liep Gustafsson langs het Spaarne, toen spelende kinderen ld hem begonnen na te roepen koning van Zweden en zelfs een keer Bonaparte In plaats van te doen of hij er niets hoorde, rende Gustafsson de kinderen achterna. Eén van ie- hen vluchtte naar binnen bij „de Belasting". Gustafsson trof nd daar twee mannen aan onder wie een zekere Stapelkamp die hij iet voor de vader aanzag van het gevluchte jongetje. Hij vroeg hem :n, rekenschap af te leggen van het gebeurde en kondigde aan er een ;e- politiezaak van te zullen maken. „Après une courte discussion is avec lui je me persuadai qu'il me confondait en ses idéés avec ad Sa Majesté le Roi de Suède" (13) schrijft Gustafsson quasi naïef, let In zijn ogen was dit najouwen niet een uiting van kinderlijk kat- ;r- tekwaad maar was hier stellig sprake van een soort complot. Was lat hem ditzelfde immers niet al eerder overkomen? Eerst in Basel, at. vervolgens in Frankfurt en laatst nog in Aken. Hij liet het er dan ïer ook niet bij zitten. In tegenwoordigheid van Gustafsson werd Stapelkamp door com- ir- missaris Peltenburg aan een verhoor onderworpen. Het incident iet blijkt zich te hebben afgespeeld aan de Hooimarkt waar Stapel- 123

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 125