want dat hij iets ging publiceren was aan geen twijfel meer onder hevig, sinds de gouverneur van Noord-Holland, die in een redelijk goede verstandhouding tot Gustafsson gestaan moet hebben aan Van Maanen berichtte, dat hij tevergeefs gepoogd had Gustafs son het publicatieplan uit het hoofd te praten.88 Erg lang hoefde men niet in onzekerheid te verkeren, want in de laatste week van juni ontving Willekes van zijn gewezen cliënt die toen in Spa bleek te vertoeven een schrijven d.d. 22 juni, waarin deze liet weten dat hij de stukken in België had laten drukken en dat hij Willekes zeven exemplaren van het boek werkje toestuurde, respectievelijk bestemd voor hemzelf, de koning, de procureur-generaal, de commissaris van politie te Haarlem, de gouverneur van Noord-Holland, de luitenant-kolonel Van der Linde en de koopman Quarles van Ufford. In een post scriptum kondigde hij nog een zending aan van veertig exempla ren bestemd voor de leden van de Staten-Generaal.89 Willekes antwoordde met kerende post: „C'est avec regret que je vois que vous vous occupez toujours de cette histoire de ces garcons des rues car cela nuit a votre santé Je vous ai déconseillé de publier par la presse l'histoire dont il s'agit et sur quoi je persiste encore" (25).90 Willekes weigerde exemplaren van het geschriftje aan overheidspersonen toe te sturen, alleen aan Van der Linde en Quarles van Ufford wilde hij het doen. De overige heeft hij ver moedelijk teruggestuurd. Dat de boekjes teruggestuurd zijn, zou men kunnen opmaken uit een hoogst opmerkelijk epistel, geschreven in de hand van Gustafsson maar ondertekend door Gigeaud de Moutton, d.w.z. Schapebout. De brief is geschreven „au Grand Hotel de Spa", gedateerd 30 juli 1833 en geadresseerd aan „L'Hotel du Lion d'Or chez Mr. Gotthard a Haarlem". Zij draagt voorts het won derlijke opschrift „Proces de cuisine, quarante exemplaires, avec un manuscript sur le cubbud" (26).91 In dezelfde speelse stijl is ook een brief geschreven d.d. 29 juni, waar Gigeaud de Moutton zich noemt „Le cuisinier adoptif mais tout légitime du Grand Hotel de Spa" (27) en waarin de loftrompet gestoken wordt over de stad Haarlem „dont la célébrité vient de percer jusqu'a nos oreilles, vous donne des droits incontestables a l'hommage qui 130

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 132