van een dergelijk complot kan immers het gevoel van eigen waarde stimuleren, men is dan weer iemand, men telt weer mee. Waant men zich dan bovendien, zoals dat bij Gustafsson het ge val is, strijder in de kamp tussen recht en onrecht, dan krijgt het leven weer nieuwe inhoud. Om die reden was Gustafsson niet een echt zielige figuur, daarvoor bezat hij teveel allure, maar een werkelijk tragische figuur was hij evenmin want daarvoor was hij toch te potsierlijk. J. Römelingh 134 Vertalingen (1) geheim toezicht. (2) een toevluchtsoord om zijn dagen in rust door te brengen en waar hij in de jacht of in landarbeid afleiding kon vinden voor de gedachten die hem benauwden. (3) koning Gustaaf IV asyl aanbiedend in zijn rijk, veinzend dat hij het eige ner beweging deed als voor een broeder die het slachtoffer was van de wisselingen van het lot. (4) een drank van warm water met arak of rum, waarna zijn conversatie ge woonlijk iedere samenhang ontbeerde. (5) de mens het meeste geluk biedend. (6) ik ben niet van plan hier terug te komen. (7) zó moet men een vertrek binnenkomen om in de mode te zijn. (8) ik zou er nooit, nooit terug willen; jullie bent gelukkig, jullie lachen altijd, maar jullie hebt ook wat te doen, ik heb niets te doen. (9) hij is bang, dat deze moordpoging een onderdeel is van een uitgebreid complot tegen het hele huis Wasa. (10) waar hij zich wilde vestigen vanwege de afzondering waarin hij dan zou kunnen leven en om de geneugten van de nabijheid van de zee. (11) een ongelukkig mens die recht had op het medelijden van ieder welden kend persoon. (12) de prins wordt dikwijls onderweg voor de ex-koning van Zweden ge houden. (13) na een korte discussie werd het me duidelijk, dat hij mij verwarde met Zijne Majesteit de koning van Zweden. (14) als door de waanzin gegrepen, zonder behoorlijk uit zijn woorden te ko men, schijnt hij te willen protesteren tegen mijn gerechtvaardigde klacht. (15) deze titel is voor mij een belediging, gezien alles wat er aan revolutio nairs in Zweden is voorgevallen. (16) als deze stap van mij zonder resultaat blijft, zal het schandaal dat men heeft verwekt en geduld z'n toppunt hebben bereikt en vanaf dat mo ment zou ik geen enkele veiligheid meer hebben; ik wacht dus de orders

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 136