geslaagd het boekje van Mej. A. M. G. Nierhoff, getiteld: „De Hofstede Saxenburg" op voortreffelijke wijze uit te geven. Als steun in de kosten van deze uitgave is door de Gemeente Bloe- mendaal een bedrag, groot 1000- aan onze vereniging toege zegd. Een herziene uitgave van het boek „Haarlemse Hofjes" van Mej. Dr. G. H. Kurtz is in voorbereiding. Lezingen en excursies. 24 februari: Lezing, georganiseerd door de Nederlands Genealo gische Vereniging, Afd. Kennemerland, samen met de Vereeni- ging „Haerlem" met als onderwerp: „Hugo de Groot en zijn vrienden". De heer Dr. C. M. Schuiten, werkzaam bij het Grotius Instituut, gaf een kort overzicht van het leven van Hugo de Groot in het kader van zijn tijd: hoe deze grote Nederlander als kind reeds door zijn vroege ontwikkeling opviel; hoe hij na tot levens lange gevangenisstraf te zijn veroordeeld wist te ontsnappen (het bekende verhaal van de boekenkist) en daarna gezant van de Zweedse koning werd in Frankrijk. Volgens de bekende histori cus Prof. Fruin, was de uitoefening van deze functie niet een van de gelukkigste activiteiten van Hugo de Groot. Dr. Schuiten be twijfelde de juistheid van deze uitspraak, want de Groot zou, als niet-Zweed, geen tien jaar op die post zijn gehandhaafd, als hij daar niet had voldaan. Daar de uitgave en annotatie van de ruim 8000 brieven van Hugo de Groot, welke als geschiedbron bij zonder belangrijk zijn, een enorm omvangrijk werk bleek, is daar voor in 1966 het Grotius Instituut opgericht. Reeds zijn enkele dikke delen van De Groot's briefwisseling uitgekomen. Deze zul len nog door een groot aantal gevolgd worden. Spreker wist op levendige wijze te verhalen over de moeilijkheden, welke zich bij dit werk voordoen: het handschrift van Hugo de Groot is vrijwel onleesbaar; het is soms moeilijk in de correspondentie genoemde personen in de geschiedenis terug te vinden. Ook de opsporing van de brieven is geen gemakkelijke taak, maar geeft soms ver rassende resultaten. Uit de briefwisseling die over uiteenlopende onderwerpen handelt, blijkt ook de zorg, welke Hugo de Groot voor de opvoeding en toekomst van zijn kinderen had. 20 maart: Excursie naar de Nieuwe St. Bavo aan de Leidse vaart 13

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 15