R. F. Maas voor als interne. B. en w. besloten hem aan te stel len, zodra de cholera zich zou vertonen. Er kwam echter dat jaar slechts één cholerageval voor; het is mij niet gebleken, dat er ooit een interne in functie is getreden. Maar in de inventaris vinden wij een lange lijst met de uitrusting van zijn kamer: Geen krib, maar een ledikant met gordijnen, waarbij vrij veel bedde- goed, een wastafel met toebehoren en een spiegel, en een be hoorlijk servies. Voor hem 12 stoelen. Er werd hoofdzakelijk met turf, doch ook met steenkolen ge stookt. De eerste kachel werd op een publieke verkoping ge kocht. De verlichting bestond uit olielampen, waarvoor patent olie werd ingeslagen. In Nov. 1867 werd er gaslicht aangebracht. De lampeglazen knapten vaak. Een nieuw kostte 8 cent. De ziekenvader en de oppassers. In 1857, toen de vroegere in firmerie tot „cholera-hospitaal" werd ingericht, werd de com mies der stedelijke belastingen, D. Wessels, tot concierge aange steld met de opdracht om, als er zieken waren opgenomen, de administratie te voeren. Het gezin van Wessels moest in het ge bouw wonen. Vrouw Wessels achtte men bijzonder geschikt voor de verpleging, omdat zij zieken-moeder in het vroegere diaconie huis was geweest.27 Tot 1865 heeft het echtpaar alleen voor de zieken gezorgd. Er waren toen maar weinig patiënten. Wessels kreeg voor zijn werk een toelage van F. 50,— per jaar, vrij wonen en vrijstelling van personele belasting. Na de cholera-epidemie van 1866, waarbij hij zich duchtig geweerd had, gaf het bur gerlijk armbestuur te kennen, dat de naam „concierge" onjuist was en ziekenvader moest zijn, omdat daarmee Wessels' belang rijkste functie, het toezicht op de ziekenverpleging, beter tot uiting kwam. Deze ziekenvader, zo vervolgt het armbestuur, moet iemand zijn, die bereid is op elk uur van de dag de onaan genaamste karweien op te knappen. Hij moet met alle besmet telijke en soms walgelijke zieken zijn bemoeiingen hebben, daar over onophoudelijk toezicht houden en zelfs persoonlijk bijstand verlenen. Aan een dergelijke beambte komt een jaarwedde van F. 350,- -F vrije woning toe.28 Met dit betoog zette het armbe stuur niet alleen Wessels, maar ook zich zelf een veer op de hoed. Het wist een goede verpleger naar waarde te schatten. 159

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 161