:n Voeding. Vlees, vet en boter, later ook koffie en thee, werden is bij tijd en wijle aangeschaft. Over de hoeveelheden per patient heb ik mij geen oordeel kunnen vormen, t- Vervoer. Het vervoer naar het ziekenhuis werd door het G.B.Z. :n verzorgd, althans betaald. De patiënten kwamen er ik a per vigilante. De kosten waren F. 0,30 tot F. 0,60 per rit. In a. 1871 drongen b. en w. er bij de medici op aan,33 dat het ver- voer van besmettelijke zieken overeenkomstig de verorde- :n ning :g b per draagmand zou geschieden. Dit vervoer is in Haarlem een welbekende zaak. Het staat afgebeeld op de gevelsteen :n van de gasthuispoort Groot Heiligland naast no. 63. Daar is f. te zien, dat de mand op een berrie geplaatst en door twee a- mannen gedragen werd. In de mand waren dekens en een lij warmwaterkruik aanwezig. Ook een dekkleed wordt ver- et meld. Het vervoer met de mand kostte F. 1,—. Tijdens de ir cholera-epidemie in 1866 sloegen de dragers op tot F. 2,-, st een bedrag, dat zij in andere tijden, blijkbaar als de patient in erg zwaar was, ook wel eens in rekening brachten, r- c per draagbak. In 1870 schafte het G.B.Z. een houten draag- et bak aan, waarin men meer beschut lag. Maar deze bak was 1- veel zwaarder dan de mand. Vier mannen kwamen er aan te st pas, zodat de kosten F. 2,— werden. Die bak viel wel in de le smaak, want in 1872 waren er 9 vervoeren met de mand en :n 15 met de bak. et Patiënten. De ziekenhuizen in de 19e eeuw waren inrichtingen at van armenzorg. De medische wetenschap had er de patiënten :n weinig te bieden. Voor de gewone burger was er noch vanwege >6 de verpleging noch vanwege de behandeling reden bij ziekte zijn tl- huis te verlaten. Het ziekenhuis was er slechts voor de aller- is armsten, wien het thuis aan voeding, ligging en verzorging, kort- ig cm aan alles ontbrak. In Finantiën. Het stadsbestuur in de vorige eeuw was zuinig. Het te hechtte nog aan een sluitende begroting. Men krijgt wel eens de ar indruk, dat die zuinigheid in schrielheid ontaardde. Maar is deze indruk juist? Wij kennen de waarde van het geld in die tijd on voldoende; wij weten, dat het levenspeil op een veel lager niveau 161

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 163