1946 FRANS HALSMUSEUM 1971 Gaarne voldoe ik aan het verzoek van het Bestuur van de „Ver eniging Haerlem" om bij het beëindigen van mijn directoraat in beknopte vorm iets te vertellen omtrent mijn ervaringen geduren de de 26 jaren, dat ik het voorrecht had de „huishouding" in Hals' Huis te mogen voeren en de doeleinden, waarnaar ik in die tijd gestreefd heb. In beknopte vorm dus, om de leesbaarheid te dienen en de essentialia beter uit de verf te laten komen. Voor meer gedetailleerde gegevens kan men bovendien de jaarversla gen van het museum tot en met 1962 raadplegen en daarna de kwartaalverslagen. Toen ondergetekende in december 1945, na zijn benoeming tot directeur, een eerste oriënterend bezoek bracht aan het museum, dat aan zijn zorgen werd toevertrouwd, gaf de ontvangst die hem werd bereid een extra impuls aan zijn aspiraties: bureaulist en suppoosten hadden zich - gekleed in sombere geklede jassen an no 1900 - naast het bureaulisten-tafeltje met rood-pluche tafel kleed onbeweeglijk in het gelid opgesteld, als voor de inspectie door een nieuwe generaalAldus belichaamden zij onver moed de oudheidkamer-sfeer, die vóór de tweede wereldoorlog nog steeds het stempel drukte op een interieur, waarvan de in richting het grootst mogelijke contrast vormde met het karakter van de hoofdbewoner, Frans Hals. Toen de kunstschatten van het museum, na 5-jarig verblijf in de schuilkelders weer hun weg hadden gevonden naar het Groot Heiligland, bleven opstelling en inrichting in harmonie met de geklede jassen van de suppoosten, die hun verantwoordelijke taak op de vertrouwde voet konden hervatten. Evenals die antieke jassen de toegewijde opzichters verhinderden zich als „tijdgenoten" van de bezoekers te doen herkennen, even zo werd door de oudheidkamer-sfeer aan de verzamelingen de mogelijkheid onthouden de draagwijdte van haar schoonheid te ontplooiien. De heterogene expositie, karakteristiek voor de vroege fase van museuminrichting, had in Haarlem een taai le ven, waaraan het conservatief klimaat van de Spaarnestad niet vreemd was. Het was directeur Gratama, sedert 1912 in functie, 164

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 166