hal werd in 1968 overgenomen van Haarlems Bloei door de di rectie van het Frans Halsmuseum (Moderne afdeling), nadat de Vishal, dank zij het gelukkig initiatief van de heer Pieter Leffe- laar, al jaren was geëxploiteerd als dependance van het Frans Halsmuseum ten behoeve van tijdelijke tentoonstellingen. Daar de afdeling Moderne Kunst na 1961 tenslotte een eigen bloeiend leven is gaan leiden onder de verantwoordelijkheid van de heer D. Schwagermann, Directeur Afdeling Moderne Kunst, laat ik de uitbouw van het Frans Halsmuseum „buiten de per ken" hier verder onbesproken, als „stof" voor de toekomstige mémoires van mijn collega. Belangrijk voor het „leven" van het museum was ook de geluk kige omstandigheid dat - zoals gezegd - de Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken haar „pied a terre" mocht hebben in de Renaissancezaal. Los van de avondcursussen en lezingen in het kader van de V.U. vonden tal van andere manifestaties plaats (totaal ongeveer 100 per jaar), sedert mej. T. Kloes op 28 de cember 1945 als eerste „optredende" bij kaarslicht oude kerst liederen, door de luit begeleid, ten gehore bracht. Onvergetelijk voor de bevoorrechten, die daarvan getuige mochten zijn, waren de kostuumshows, die enige jaren Cruys Voorbergh heeft gehou den in een sfeer, die - naar zijn eigen woorden - „stimulerend op zijn regie en voordracht werkte"! Dit gold ook voor de tal rijke sprekers en musici, die zich voor hun voordrachten en uit voeringen geen schoner klankbord konden wensen. Talrijk zijn ook de recepties geweest en de officiële diners, die in de daartoe zo geëigende „oude eetzaal" werden gehouden. Hoog tepunt daarvan was het galadiner, dat de „voltallige minister raad" op 7 juni 1956 aanbood aan Groothertogin Charlotte van Luxemburg en Prins Felix, waar ook H.M. de Koningin aanzat. Helaas moest de organisatie van de culturele avonden per 1969 een halt worden toegeroepen vanwege personeel-technische pro blemen. Een zéér belangrijk facet van de exploitatie is de traditioneel ge worden avondopenstelling met kaarsen en oude muziek, die sedert 1953 (het jaar van de FLORA) duizenden nederlan- ders en buitenlanders blijft trekken. Deze sfeervolle manifesta- 174

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 176