een causerie over dit unieke dorp. Met een samenzijn in café „Spaarndam" op de Westkolk werd deze Luilak-wandeling be sloten. 9 oktober: De naj aars-excursie, uitstekend voorbereid door ons bestuurslid, Jhr. Beelaerts van Blokland, met organisatorische medewerking van onze voorzitter en waaraan 172 leden deel namen (sommigen hadden zich op 't laatste nippertje opgegeven, hetgeen wel enige moeilijkheden veroorzaakte), voerde naar Monnickendam. De heer Mr. P. Stoffels, secretaris van de Ver eniging „Oud Monnickendam" ontving het gezelschap in de kerk en vertelde over de restauratie van dat monument. Vervolgens werden de leden in groepen in de mooie raadzaal van het statige raadhuis ontvangen door de Burgemeester van Monnickendam en Katwoude. De heer Mr. J. F. de Groot lichtte toe hoe zijn gemeentebestuur er op uit is het oude Monnickendam zo gaaf mogelijk te bewaren en de moderne uitbreiding van het stadje als een afzonderlijke eenheid daarop te doen aansluiten. Bij de rondwandeling onder leiding van bestuursleden van „Oud Mon nickendam" - waarbij o.m. de Lutherse kerk werd bezocht - kon men zich daarvan overtuigen. In het Waaggebouw werd even gerust onder het genot van een kop koffie en kon men de inte ressante collectie oudheden, voornamelijk tegels, tentoongesteld op de zolderverdieping, bewonderen. Gezamenlijk werd ge- lunchd in de „Haringhallen" en daarna per boot naar Marken vertrokken. Aldaar werd onder leiding van de Burgemeester ge wandeld naar een z.g.n. Werf. De heer van Hout lichtte toe dat meerdere dergelijke „werven", een schilderachtige groep houten huizen, gebouwd werden op kunstmatige terpen, omdat zijn ge meente, het oorspronkelijke zuiderzee-eiland, nog wel eens onder water liep. Thans is het eiland door een dam met het vaste land verbonden. De touringcars, welke het gezelschap over die dam gevolgd waren, brachten de deelnemers vervolgens naar Broek- in-Waterland, waar onder leiding van het Bestuur der Vereniging „Oud Broek-in-Waterland" het kerkje bezichtigd werd. Dit bak stenen dorpskerkje dateert uit de laat-Gothische tijd met toevoe gingen uit de Renaissance. Na een rondwandeling - waarbij ook de bekende Kralentuin werd bekeken - en een theepauze werd de 15

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 17