ding van Berkhout (beide moderne kunst), vermelden we de na volgende aanwinsten: „La Lecture" van Alexander Hugo Bakker Korff en „Interieur van de Noorderkerk te Hoorn" van Johannes Bosboom (legaat mevrouw Th. Laue-Drucker), „Zittend vrouwtje met naaiwerk" en „Appelschillend vrouwtje" door Reynier Hals (legaat Daniël Crena de Jongh); „Portret van de moeder van de schilder" van Jan Adam Kruseman (schenking van mr. G. E. Kruseman); „In terieur van de St. Pieterskerk te Utrecht" van Pieter Jansz. Saen- redam (legaat Nienhuys-Versteegh aan het Rijk onder voorwaar de dat het geëxposeerd wordt in het Frans Halsmuseum); „Bin nenplaatsje van het huis met de vossekop in de Kleine Houtstraat te Haarlem" van Vincent Jansz. van der Vinne (schenking van de heer en mevr. C. Loeff-van Someren Gréve te Bennebroek, 1962); „Tekening naar een damesportret van Frans Hals, 1644" en „Tekening naar een mansportret van Frans Hals, ca. 1645" door Jan Gerard Waldorp (schenking Paul Brandt), „Bloem- en vruchtenstilleven, 1858" van Elisabeth Koning (legaat mevrouw E. A. W. van Brero), „Portret van Job Claesz. van Gijbland, 1611" door Frans Pietersz. Grebber en „Portret van ws. Aeltje de Wildt, dochter van Gilles de Wildt en Aefje Gijbland, 1631" Anoniem Hollandse School (schenking jhr. F. J. E. van Lennep, Amsterdam 1965); „Dood vogeltje' 1854" van Frederik Marinus Kruseman (legaat dr. J. Broekemeijer, Den Haag 1965); „Portret van een heer, 1829" en „Portret van een dame, 1829" door Cor nells Cels (schenking mej. I. L. M. Musquetier, Haarlem 1965). Aankoopbeleid en financiering zijn tot de tweede wereldoorlog in handen geweest van een kleine groep kunstminnenden („Ver- eeniging tot Uitbreiding der Verzameling van Kunst en Oudhe den op het Stedelijk Museum"), die tussen 1875 en 1953 niet minder dan 62 kunstwerken uit eigen middelen aankocht en aan de gemeente schonk. Bij de liquidatie in 1953 werd door de ver eniging als „sluitstuk" het fraaie boslandschap aangekocht van Jacob Salomonsz. van Ruysdael, anno 1655 (cat. 670). Zoals kleren de man maken, zo kan ook de lijst een schilderij maken (of breken!); de overwegend zwarte lijsten met hun zware 180

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 182