19e eeuwse profielen gaven de verzamelingen een somber aspect en beïnvloedden in vele gevallen het „klimaat" van de kunstwerken in ongunstige zin. Systematisch werden daarom elk jaar een of meer kunstwerken van nieuwe lijsten voorzien, in totaal ten getale van 57. Ten behoeve van de bezoekers werd in 1949 door de Erven F. Bchn N.V. een gidsje uitgegeven „Frans Hals en het Haarlemse Groepsportret in het Gemeentemuseum" (viertalig), in 1967 ge volgd door de uitgave van een uitgebreider gids met kleuren- reprodukties - eveneens in vier talen uitgegeven door de Knorr Hirth Verlag GmbH in de internationale serie „Das Kleine Kunstbuch", waarvan de derde druk voor 1972 reeds is voorbe reid. De wetenschappelijke catalogus, opgezet door mevrouw C. de Goederen-van Hees, zal binnenkort worden voltooid door me vrouw A. Noordhoek-Hellinga en in de Hollandse en Engelse taal worden gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen. Een populaire catalogus met 96 reprodukties werd in 1960 door dezelfde firma verzorgd en verscheen in 1969 in een tweede (ge wijzigde) oplage. Ter bevordering van de bekendheid met het museum werden door ondergetekende voorts de navolgende publicaties verzorgd: „Schuttersstukken van Frans Hals" (Uitgave Elsevier), „Hals' Schuttersmaaltijd Anno 1616" (Serie „Paneel en Doek", uitgave Stafleu) en in samenwerking met Teylers Stichting het boekje Teylers Museum/Frans Halsmuseum in het kader van het VAEVO (1968). Jaarlijks werden, sedert 1957, ook kunstwerken uit het museum betrokken in de besprekingen van „Openbaar Kunstbezit". Het foto-archief werd zodanig uitgebreid dat thans nagenoeg het gehele gemeentelijk kunstbezit in effigie is vastgelegd. Ook de „Foto-tafel" werd aangevuld overeenkomstig de eisen van de huidige bezoeker, waarbij zij vermeld dat een speciale verkoop ruimte werd geschapen annex de foyer voor het drukke seizoen en de periode van de avondopenstelling. Ten gerieve van de educatieve sector zowel als voor de verkoop 181

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 183