fraaie verzameling goudleer, welke restauratie in 1972 ter hand genomen zal worden door het Centraal Laboratorium voor on derzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap te Amsterdam. Bijzondere vermelding verdient het feit dat de oudste bewoner der Heiligelanden, de oude man met armbos, die sedert 1609 de toegangspoort zo karakteristiek bekroonde, in 1954 met pen sioen is gegaan: in de luwte van de „blauwe hal" behoeft hij - met door Mari Andriessen gerestaureerde hand - de grillen van het hollandse klimaat niet langer te trotseren Een natuurge trouwe copie heeft na zijn emeritaat zijn plaats ingenomen, zodat het vertrouwde silhouet met zijn Atlas-achtige houding, de last van de ouderdom torsend, zich zal blijven aftekenen tegen de wisselende luchten! De toevoeging van het (in restauratie zijnde) „Pand Neder- koorn" aan de noordzijde van het museumcomplex zal in de toe komst het museum de zo lang ontbeerde ruimte bieden voor het organiseren van manifestaties in de ruimste zin van het woord. Last but not least de restauratie van schilderijen, in feite de be langrijkste zorg in het totale museum-bedrijf. Terecht is gezegd dat „tout l'art de la restauration est dans l'art de savoir et de vouloir s'arrêter"; deze discipline werd 17 jaren betracht door restaurateur Han Bolte, wiens ijver en vakbekwaamheid gepaard gaan met de artisticiteit van de vrijscheppende kunstenaar. On geveer 100 schilderijen (waarvan talrijke werden verdoekt of ge- parketteerd), hebben geprofiteerd van deze eigenschappen en daardoor het aanschijn gekregen, niet van te zijn gerestaureerd, maar zich in voortreffelijke toestand te bevinden. Waar nodig werd ook aan meubelen, lijsten enz. zorg besteed door onderscheidene schrijnwerkers, ware „artisans", wier vak bekwaamheid in onze „kant-en-klaar-maatschappij" steeds zeld zamer en onwaardeerbaarder wordt! Dit „verslag" heeft niet de tendens van een jaarverslag, met uit puttende détails, jaartallen, namen en feiten. Het is bedoeld als een oriënterende vogelvlucht over 26 jaren museum-praktijk. Een 184

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 186