In dezelfde week, waarin Godfried Bomans overleed, verscheen er in het weekblad Accent een artikel over Bomans en Teister- bant, dat wij hieronder overnemen: BOMANS EN TEISTERBANT Teisterbant, de Haarlemse sociëteit voor kunstenaars en kunst- minnenden, werd in 1949 opgericht. Het initiatief hiertoe was ge nomen door Godfried Bomans en enige van zijn vrienden, waar onder de beeldhouwer Mari Andriessen, de schilder Otto B. de Kat en diens echtgenote de dichteres Hans van Zijl, de compo nist Jan Mul, de kunsthandelaar en latere directeur van het Sin ger-museum Pieter Leffelaar, de dichter-graficus Harry Prenen en het schrijvers-echtpaar Schröder-van Gogh. De naam „Teis terbant" werd door de oprichters gekozen, omdat Bilderdijk, die zich graaf van Teisterbant waande en ook wel noemde, zijn laat ste levensjaren in het gebouw boven de toekomstige sociëteits ruimte doorbracht. Artikel 2 harer statuten bepaalde: „Doel: het doen samenbren gen van kunstenaars en kunstlievenden, speciaal in sociëteitsver- band en het bevorderen van de kunst en de kunstzin en het daad werkelijk ondersteunen van ernstige plannen op ieder gebied van kunst en cultuur, welke ertoe kunnen leiden, dat Haarlem, nog meer dan tot heden het geval was, een woonstede der muze worde." 11 maart 1950 werden de sociëteitslokaliteiten - enige der grote wijnkelders onder Restaurant Brinkmann, als zodanig door de architecten Holt en Bijvoet omgebouwd - geopend en in gebruik genomen. Er werden bij die gelegenheid twee redevoeringen ge houden, één door de tot president gekozen Godfried Bomans en één (op de band opgenomen) van de 82-jarige erepresident Lode- wijk van Deyssel (K. J. L. Alberdingk Thijm). Een artikel in het Haarlems Dagblad van 8 februari 1950 kondigde dit nieuws aan met een grote kop: Teisterbant opgericht, 180 Haarlemmers gaan naar de kelder. Enige maanden daarna stierf Van Deyssel; zijn 187

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 189