terugtocht naar Haarlem via de IJ-tunnel aanvaard. 25 oktober: Lezing met lichtbeelden van Jkvr. Dr. J. M. van Winter, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het Instituut voor Middeleeuwse geschiedenis der Universiteit Utrecht. Deze lezing is gebaseerd op een gedegen studie, welke later gepubliceerd is in „Spiegel Historiael maandblad voor geschiedenis en archeolo gie, zesde jaargang nr. 11, november 1971. De muurfresco's der Haarlemse Karmelieten, daterend van omstreeks 1420 met gra- venportretten van Dirk I t/m Jan van Beieren werden omstreeks 1486 met houten schotten bedekt. Daarop werd een nieuwe reeks portretten van Dirk I t/m Maximiliaan (inplaats van Jan van Beieren) geschilderd in gemoderniseerde vorm. In 1566 of 1573 kopieerde Willem Thybaut de muurschilderingen, waarvan de schotten inmiddels waren weggenomen. Voor meerdere bijzon derheden moge overigens naar het genoemde, interessante en goed geïllustreerde artikel in „Spiegel Historiael" verwezen wor den. 24 november: Onze oud-voorzitter Jhr. Mr. C. C. van Valken burg hield een causerie over „Huiselijk en Maatschappelijk leven in Regentenkringen". In zijn jeugd had spreker reeds veel belang stelling voor familiepapieren. Het resultaat van zijn speurwerk dat hij boeiend weet voor te dragen, strekte zich uit van de zes tiende tot in de negentiende eeuw. Allerlei gebeurtenissen en soms pikante details, op humoristische wijze verteld, geven een typische kijk op het toenmalige familieleven. Een groot aantal documenten en foto's, welke op tafels waren uitgelegd, konden in de pauze bezichtigd worden als aanvulling op de causerie, welke door een groot aantal aanwezigen met veel aandacht en kennelijk genoegen gevolgd werd. 10 december: Aan de hand van een groot aantal kleurendia's sprak de heer A. Flonk, oudheidkundig restaurateur, als aarde werk restaurateur verbonden aan de Rijksdienst voor het Oud heidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, over „Restauratie en reconstructie van aardewerk uit opgravingen". Uit zijn rijke er varing weet spreker zijn toehoorders een duidelijke indruk te geven van het moeizame en veel vakmanschap en historische ken nis vereisende werk om opgegraven aardewerk, dat meestal door 16

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 18