Hij hield op, ik verzocht hem door te gaan, maar dit bleek alles te zijn. De twee volgende regels had hij niet kunnen vinden. Ik meende hierop in uw geest te handelen, door dit onbevredigend te achten, 't Is geen spelletje. Ik moest dus even hard zijn en was dit ook. Het deed mij leed. Want een prelaat van die prijsklasse ontmoet je niet iedere dag in de Anegang. Bovendien was hij kapitaalkrachtig en had het uiterlijk van iemand, die regelmatig betaalde. Hij vroeg mij of hij misschien „sympathisant" kon worden. Ik zeide hem, dat wij dit instituut niet kennen. Het laagst is buitenlid. Daaronder hebben zij niets. Het moge vol staan om u te doen inzien, dat ik de belangen der sociëteit, ook hier te Rome in het oog blijf vatten. Tenslotte een vaderlijk woord. Toen wij, nu bijna vijf jaar gele den, de oprichting van het thans jubilerend genootschap over wogen, gaf niemand de onderneming een kans van meer dan drie maanden. Die gesteldheid is ons behoud geweest. Credo, quia absurdum. Zodra wij menen dat Teisterbant mogelijk is, verliest de idee zijn uitvoerbaarheid. Deze idee is het geprolongeerd con flict. Abstract gezien, kunnen ook de planeten Jupiter, Mars, Ve nus, en Satumus onmogelijk in de ruimte hangen. Ieder voor zich behoort reddeloos naar beneden te vallen. Doch het is juist door deze eigenschap, dat zij om elkaar heenwentelen. Ditzelfde ver schijnsel, dat wij aan het uitspansel waarnemen, openbaart zich ook in de kosmos der vriendschap. De daar heersende harmo nie is in wezen het evenwicht der tegenstellingen. Ieder van ons beschrijft zijn eigen baan, niet omdat hij zichzelf is, maar omdat hij anders is dan anderen. Wij openbaren ons door de tegen spraak. Zo ontstaat die gespannen orde, die kameraadschap heet. Ik heb de incidenten, die zich in de loop der jaren in Teis terbant voordeden, altijd als de meteorstenen beschouwd, die uit die gespannenheid losbraken. Ik raapte ze op en hield ze tegen het licht, om te kijken naar de flonkering. Het zijn de juwelen van onze kleine samenleving. Moge Teisterbant nog vele jaren van onenigheid beschoren zijn, dat is de wens van uw President." Zijn terugkeer naar Haarlem viel ongeveer samen met de vie ring van Teisterbant's eerste lustrum. Dit lustrum werd op gran- 196

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 198