DE MEESTER-DETECTIVE VAN HAARLEM In het Haarlems Dagblad van 3 mei 1971 stond het volgende bericht: „Dokter helderde antiekdiefstal op" „Een Haarlemse dokter heeft medegewerkt aan de opsporing van de man, die op 4 april 1969 een antieke tinnen kan uit de Grote Kerk stal. De dokter was onlangs op een antiekveiling in Breda en zag daar een kan staan, die volgens hem uit Haarlem afkomstig moest zijn. Met een kerkmeester van de Bavokerk ging hij terug naar Breda. Het bleek de gestolen kan te zijn. Een Eindhovense antiquair had de kan voor 1.200,- gekocht van een 39 jarige perser uit Haarlem. Deze beweerde de kan te hebben overgenomen van een antiquair uit het Groot Heiligland. Dit bleek een leugen te zijn, want ten tijde van de diefstal was de door hem genoemde antiquair niet meer in leven. De perser is nu ingesloten". Een telefoontje gaf mij al spoedig de zekerheid, dat ons lid Bloemsma deze ontdekking gedaan had. De heer B. had een uitnodiging ontvangen de officiële opening van een antiekbeurs te Breda bij te wonen. Onder de vele daar tentoongestelde kunstschatten trok in de collectie van een gere nommeerde Bredase antiquair een 17de eeuwse tinnen kan van Amsterdams type zijn bijzondere belangstelling. Deze was niet alleen zeldzamer dan de z.g. Rembrandt-kan, maar bovendien buitengewoon mooi door haar gaafheid en donkere patine. Op het deksel waren in de zware patine-laag nog resten van een oud stempel te zien, die onder bezichtiging met de loep en bij speling met de lichtinval een kerk lieten zien met in het midden een to rentje erop. Met enige fantasie kon er nog een zijbeuk op afge beeld zijn, wat een Haarlemmer onmiddellijk aan zijn vertrouw de Bavo doet denken. De heer B. wist de kan te verwerven, liet haar in Breda, maar 204

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 206