HAARLEMS MONUMENTENZORG IN 1971 Sinds de openingsdronk van de burgemeester, op 7 mei 1971, heeft het wijnproeflokaal in de Breestraat zeker al veel meer men sen onder zijn dak gehad dan er ooit in dit 300 jaar oude huis ge weest zullen zijn. De gekroonde hamer in de gevel is een vertrouwd teken geworden, met een opmerkelijke aantrekkingskracht. Het „lokaal" blijkt een gezellige gastvrije ruimte te zijn, waar het proe ven gepaard kan gaan met het nuttigen van attractieve gerechten. De beide deuren herinneren nog aan de dubbele woonfunctie die het pand tot aan de verbouwing voor de nieuwe bestemming heeft gehad. Op de plaats van de muur, welke de twee woningen op de beganegrond van elkaar scheidde, staat nu een jukvormige hout constructie ter ondersteuning van de balklaag. Er is een doorzicht gemaakt tot boven in de kap, omgeven door een balustrade in oude stijl. Men kan daar zowel zijn gedachten als zijn glas wijn langs een draad omhoog laten gaan. Zoals het inwendige er thans uitziet, verraadt het niets meer van wat hier vroeger was. De gevelsteen met de hamer is de enige zichtbare aanwijzing omtrent een bepaald verleden. De hamer zal waarschijnlijk betrekking hebben gehad op het beroep van degene die de gevel blijkens het ingebeitelde jaartal in 1688 heeft laten vernieuwen. Vermoedelijk is het pand zelf gebouwd in het eerste kwart van de zeventiende eeuw. De uit 1578 daterende kaart van Thomas Thomaszoon laat op deze plaats slechts een kale ruimte zien. In 1626 bestond het perceel reeds uit twee woningen. De archiefstukken maken geen melding van een smederij in die tijd. Een aanwijzing in deze richting vinden wij eerst in een notarieel protocol van 1676, waarin de naam voorkomt van Gillis Pieters zoon van Tongerlo, met de toevoeging „mr. smid". Duidelijker nog is een andere aantekening uit dat jaar, welke vermeldt dat de weduwe van genoemde Gillis de winkel heeft overgedaan aan de reeds in de smederij wonende Jacob Janszoon Smith. Hoewel dit wijst op een bedrijfsfunctie, wordt het pand in de akten van verkoop steeds omschreven als „een huis en erf, zijnde twee 206

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 208