de tussenstijl en het kalf werden er nog in aangetroffen. In de 18e eeuw zijn deze kozijnen voorzien van schuiframen. Die verande ring is bij de restauratie gehandhaafd, hoewel op een eerste ont werp een reconstructie van de kruiskozijnen was voorgesteld. Van de onderpui kon de oorspronkelijke indeling niet worden vastge steld. Het aanzicht hiervan, zoals dit tot voor de restauratie was, moet worden toegeschreven aan een 19e eeuwse verbouwing. Het deurkozijn in het linker gedeelte van de gevel was verbonden met het raamkozijn. Bij de restauratie zijn beide onderdelen door een muurdam van elkaar gescheiden, zodat een symmetrisch geheel verkregen werd. Met de voltooiing van de restauratie van „De Gekroonde Hamer" is de kroon gezet op een 15 jaar durend streven, dit monument weer in goede staat te brengen. Dat dit kon samengaan met de smaakvolle bestemming die het nu heeft, is een staaltje van ge zamenlijk smidswerk, waar ook Gillis Pieterszoon van Tongerlo over tevreden zou zijn geweest. Het pand is als monument een eenling in de straatwand. Een monumentenbeleid dat uitsluitend op een totaliteit is gericht, zou vermoedelijk de ondergang van dit stukje architectonisch verleden tot gevolg hebben gehad. Deze restauratie heeft bewezen, dat ook eenzamen in de monumenten wereld hun voortbestaan waard zijn. Was de strijd opgegeven, dan stond er nu misschien een nuchter pakhuis. De welstand van de Breestraat zou daarmede niet gediend zijn geweest. Het thans be reikte resultaat trekt mensen aan die voorheen nauwelijks het be staan van deze straat kenden. Veel ouder dan het monument Breestraat 24/26, is het hoekpand Gedempte Oude Gracht 46, dat sedert de opening op 27 april 1971 de sherry-bodega „Cadiz" herbergt. De in 1970 begonnen restau ratie kwam omstreeks die datum gereed. Lange tijd was er een chemicaliënhandel in gevestigd, zoals blijkt uit het gevelopschrift dat zichtbaar is op een in 1958 genomen foto. Door de verplaat sing van dit bedrijf kon het pakhuis een andere bestemming tege moet gaan. Deze was eerst nog slechts die van rijwielstalling voor het gymnasium, nadat de gemeente het pand in 1960 voor dat doel had gekocht. Dit gebruik duurde tot 1 juli 1967. In verge- 210

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 212