heeft verkocht, toen in 1906 het nieuwe weeshuis aan de Wagen weg werd betrokken. Deze transactie heeft maar weinig ingrepen in de bouwkundige toestand tengevolge gehad, in tegenstelling tot de belendingen aan de Zuiderstraat, die plaats hebben gemaakt voor andere woningen. De fraaie gerestaureerde gevel van het pand Gedempte Oude Gracht 35 werd reeds afgebeeld in het jaarboek 1970. Geheel ge reed was de restauratie toen nog niet. Nadien is boven de voor deur een mooi snijraam aangebracht, in de rococo-stijl van de deurpartij. Het in dit ornament opgenomen opengeslagen boek met opgeschilderde initialen duidt op de in het huis gevestigde uitgeverij Schuyt Co, die van 1971 af de uitgave van de jaar boeken van de Vereniging Haerlem verzorgt. Dit bedrijf heeft met deze restauratie wel op uitnemende wijze aangetoond, voor „Haer lem" een waardige representant te zijn. Het pand is nu weer „een groot, schoön, sterk en weldoortimmerd Huys", zoals het werd omschreven in een veilconditie uit 1786. Opmerkelijk is het ver schil in waarde, dat het reeds in de 18e eeuw had ten opzichte van de twee andere beschreven monumenten. Bij een verkoop in 1734 bedroeg de koopsom 2.500,-; de overbuurman Gedempte Oude Gracht 46 werd in 1738 verkocht voor 720,- en het pand Bree- straat 24/26 in 1736 voor 800,-. Bij de restauratie is ook aan dacht besteed aan een passende sfeer van het inwendige, al zijn er weinig oorspronkelijke onderdelen meer terug te vinden. De officiële wederingebruikneming vond plaats op 7 mei 1971. Bescheidener van schaal, maar schoonheden van uitzonderlijk ge halte, zijn de huisjes Nassaulaan 14 en 16. De in december 1970 opgedragen restauratie kwam eind 1971 zo goed als gereed. Na dat de gemeente de panden in 1962 had gekocht en geen kans zag om de herstelling te financieren, werd in de raadsvergadering van 5 juni 1968 besloten tot verkoop aan de Stichting Diogenes te Am sterdam. De onderhandelingen met deze instelling waren al in een vergevorderd stadium voordat de Haarlemse Diogenes ge boren werd. De huisjes staan er bij als achtergelaten restanten uit de tijd toen zij met misschien even mooie huurpanden weerspie- 215

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 217