5 geld werden door het water van de „Crayenhorstergraft". De in de vorige eeuw zeer radicaal optredende slopers hebben zich hier vermoedelijk van een wandaad laten weerhouden door de ver maning „Weet en toondt wat in u harsens woondt", die wij als inscriptie aantreffen in het metselwerk boven de rondboognissen van de linker gevel, tezamen met de iets uitvoeriger vingerwijzing: „Segt niet verwaantheid is te slecht, maer vermaent gy meester en knecht". Het was een wijs man, de bouwer van dit huis. Behalve met een fraaie bekroning, tooide hij de gevel met een uitmetseling in de vorm van een burchttoren, waaronder te lezen valt dat wij hier „In den Witsenburg" zijn. Over de oorsprong van deze naam kan eindeloos gefilosofeerd worden. De archiefstukken gaven hier over tot nu toe geen opheldering. Wel werd gevonden dat de bou wer geweest moet zijn een zekere Jan Ockerse, die metselaar van beroep was en in 1651 de toen op deze plaatst staande panden kocht, tezamen met de houtkoper Dirk Albertsen. Blijkbaar waren er in die tijd twee huizen onder één dak, voorheen toebehorende aan één eigenaar. De beide kopers komen in 1653 een scheiding van het achtererf overeen en een recht van overpad naar de Sla gerspoort. Uit het betreffende contract blijkt dat Jan Ockerse het linker pand bewoont en de ander nummer 14. Eerstgenoemde zal daarna vermoedelijk spoedig zijn vakmanschap hebben willen to nen door het metselen van een nieuwe gevel, die vooral van be tekenis is door de pilasterstructuur van het bovengedeelte en de kunstig gemetselde nissen met schuin naar binnen lopende dag kanten. De uit 1961 daterende foto van de oude toestand toont nog de etalages van de winkel in „huishoudelijke kunst", die sedert 1910 in het linker pand gevestigd was en later blijkbaar ook in het rechter. De heer A. Smit, die deze zaak dreef en wie het zelf niet aan handvaardigheid zal hebben ontbroken, heeft waarschijnlijk de betimmeringen aangebracht in de bovenwoning van nummer 16. Dit huis heeft inwendig eigenlijk niets meer dat nog oorspron kelijk is. In dit opzicht is nummer 14 beter gespaard gebleven, want daar vinden wij beneden nog het authentieke voorhuis met kastbetimmering, alsmede de 17e eeuwse spiltrap en een betegel de gang. Daarentegen heeft men van deze woning de geveltop nog 218

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 220